LIFESTYLE Zdrowie

250 osób podczas I Konferencji Instytutu Położnej w Warszawie

250 osób podczas I Konferencji Instytutu Położnej w Warszawie
Blisko 250 kobiet – położnych, studentek położnictwa, lekarek, doradczyń laktacyjnych, doul, psycholożek, fizjoterapeutek, logopedek i matek spotkało się podczas I Konferencji Instytutu Położnej w

Data publikacji: 2015-04-14
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 250 osób podczas I Konferencji Instytutu Położnej w Warszawie
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie

Blisko 250 kobiet – położnych, studentek położnictwa, lekarek, doradczyń laktacyjnych, doul, psycholożek, fizjoterapeutek, logopedek i matek spotkało się podczas I Konferencji Instytutu Położnej w Warszawie.

250 osób podczas I Konferencji Instytutu Położnej w Warszawie LIFESTYLE, Zdrowie - Blisko 250 kobiet – położnych, studentek położnictwa, lekarek, doradczyń laktacyjnych, doul, psycholożek, fizjoterapeutek, logopedek i matek spotkało się podczas I Konferencji Instytutu Położnej w Warszawie.

Instytut Położnej to idea, która powstała, by skupić i zintegrować profesjonalistki okołoporodowe, dla których istotna jest współpraca interdyscyplinarna i pozytywne zmiany w polskim położnictwie. To właśnie miało miejsce 11 kwietnia w Warszawie. Blisko 250 kobiet – położnych, studentek położnictwa, lekarek, doradczyń laktacyjnych, doul, psycholożek, fizjoterapeutek, logopedek i matek spotkało się podczas I Konferencji Instytutu Położnej w Warszawie.

Spotkanie było podzielone na trzy bloki tematyczne. W pierwszym bloku dotyczącym karmienia piersią i właściwościom mleka kobiecego dr Urszula Bernatowicz-Łojko z Banku Mleka w Toruniu i dr Aleksandra Wesołowska z Fundacji Bank Mleka Kobiecego pokazały m.in. wyniki badań  nad składem mleka, a neurologopedka Marlena Twardo udowodniła, że rozwój mowy zaczyna się już w ciąży. W drugim bloku tematycznym prof. Ewa Brojer oraz dr Marzena Dębska  przedstawiły mało znany a bardzo groźny problem konfliktu płytkowego. Zachęciły do rozpowszechniania informacji o bezpłatnym ogólnopolskim programie badań w tym kierunku. Trzeci blok to blok wiedzy i umiejętności praktycznych. Rozpoczęła go prezeska Stowarzyszenia DOULA w Polsce Małgorzata Borecka zagadnieniem „Jak wspierać kobietę”. Następnie położne Maria Romanowska z Warszawy, Dorota Hałaczkiewicz z Łodzi i Iwona Marczak z Poznania podzieliły się swoimi doświadczeniami w prowadzeniu indywidualnej praktyki położniczej. Był to blok podczas którego najwięcej padło pytań o konkretne rozwiązania. Podczas przerw był czas na integrację, wymianę doświadczeń i nawiązywanie nowych znajomości i kontaktów.

Konferencję zamknął godzinny panel dyskusyjny prowadzony przez Małgorzatę Borecką, w którym udział wzięły niezależne położne przyjmujące porody domowe: Irena Chołuj (nazywana matką porodów domowych w powojennej Polsce), Katarzyna Oleś (prezeska Stowarzyszenia niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych „Dobrze Urodzeni”), Iwona Marczak (pracująca w poznańskim szpitalu klinicznym) oraz doula Maria Ryll (wiceprezeska Stowarzyszenia DOULA w Polsce). Panelistki podzieliły się swoimi doświadczeniami, refleksjami, wizjami, odpowiadały również na pytania z sali. Padły bardzo ważne słowa apelujące o szanowanie wyborów kobiet, otwarcie na współpracę , zawołanie o jedność wśród położnych, które powinny uwierzyć w siebie i swoją niezależność, bez względu na miejsce pracy.

A to już wiesz?  Otwarte warsztaty dla opiekunów osób starszych w Krakowie

Po tym spotkaniu z sali konferencyjnej wychodziły pełne energii kobiety, które jak mają nadzieję organizatorzy, będą miały realny wpływ na dobre zmiany i pozytywną współpracę interdyscyplinarną w Polsce.
Kolejna konferencja Instytutu Położnej już w październiku!

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
250 osób podczas I Konferencji Instytutu Położnej w Warszawie LIFESTYLE, Zdrowie - Blisko 250 kobiet – położnych, studentek położnictwa, lekarek, doradczyń laktacyjnych, doul, psycholożek, fizjoterapeutek, logopedek i matek spotkało się podczas I Konferencji Instytutu Położnej w Warszawie.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy