Data publikacji: 2015-06-28
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Apteczka na wakacje: jak ją właściwie skompletować?
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
Wakacje to dla większości z nas czas wyjazdów, odpoczynku i błogiego lenistwa.
Wakacje to dla większości z nas czas wyjazdów, odpoczynku i błogiego lenistwa. Owe przyjemności mogą nam jednak skutecznie zepsuć pojawiające się znienacka drobne problemy zdrowotne. Zatem, zanim wyruszymy w podróż, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować, kompletując swoją apteczkę. Podpowiadamy, o czym nie możemy przy tym zapomnieć.
Co oczywiste, nigdy nie będziemy w stanie przygotować się na każdą ewentualność – wszak na wakacje wyjeżdżamy po to, by wypoczywać, a nie chorować. Co więcej, nasz bagaż ma ograniczoną pojemność, więc przedmioty, które do niego trafią powinny być dobierane uważnie.
W zależności jednak od tego gdzie i z kim podróżujemy, na ogół będziemy w stanie przewidzieć ewentualne możliwe komplikacje i wziąć ze sobą środki, które sprawią, że zminimalizujemy ryzyko wystąpienia niechcianych, dodatkowych, a do tego niezbyt sympatycznych „atrakcji”.
Na co należy zwrócić uwagę?
– Przede wszystkim skład naszej apteczki modyfikujemy pod kątem potrzeb naszych współtowarzyszy w podróży. Szczególną uwagę zwracamy przy tym na niemowlęta, małe dzieci i osoby starsze z chorobami przewlekłymi – podpowiada dr n. med. Irena Białokoz – Kalinowska z Medicover Białystok.
Z całą pewnością nie można przy tym zapomnieć o lekach przyjmowanych stale – te zabieramy w ilości wystarczającej na cały wyjazd. Do tego, w przypadku pacjentów z cukrzycą warto mieć ze sobą niezbędne urządzenie monitorujące terapię np. glukometr.
Leki, które zabierzemy na wakacje mogą rzecz jasna pochodzić z naszych domowych zapasów. Odpowiednio wcześniej należy tylko sprawdzić terminy ich przydatności.
Kompletujemy podróżną apteczkę
W tym miejscu warto przypomnieć, że w apteczce samochodowej, z uwagi na częste oddziaływanie wysokiej temperatury, powinny znajdować się jedynie środki pierwszej pomocy. Wszelkie medykamenty pakujemy więc do bagażu.
A co w takim zestawie musi się koniecznie znaleźć?
– Po pierwsze powinny być to środki opatrunkowe (gazy, plastry, opaski i bandaże elastyczne) i dezynfekcyjne (najwygodniejsze będą te w formie żelu). W przypadku aktywnych form wypoczynku lub wakacji z dziećmi przydatne będą także zimne kompresy i żele na stłuczenia – dodaje przedstawicielka Medicover Białystok.
Do tego nie powinniśmy zapominać o lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, preparatach na ból gardła, katar i kaszel oraz o termometrze. Niezbędne mogą okazać się również środki: przeciwsłoneczne (z wysokim filtrem UV) oraz łagodzące oparzenia słoneczne (z d-pantenolem) czy plastry lub tabletki na chorobę lokomocyjną.
Leki i środki
Planując wypoczynek nad jeziorami i na obszarach leśnych z całą pewnością warto zaopatrzyć się w repelenty (w postaci spray’u, płynu czy kremu) na komary, meszki i inne owady, urządzenia pozwalające na usuwanie kleszczy oraz preparaty łagodzące skutki ukąszeń – w formie żelu lub leków antyhistaminowych.
– Te ostatnie mogą się także okazać niezbędne w przypadku niespodziewanych reakcji alergicznych spowodowanych np. spożyciem egzotycznej potrawy lub będących wynikiem przypadkowego kontaktu z toksyczną rośliną – zauważa dr n. med. Irena Białokoz – Kalinowska.
Wyjazdy zagraniczne
Podczas wyjazdów zagranicznych, zwłaszcza poza Europę, nie można także pomijać profilaktyki zapobiegającej infekcjom przewodu pokarmowego. Podstawą w tym wypadku jest zaopatrzenie się w płyny dezynfekcyjne do mycia rąk przed posiłkami.
Oprócz tego warto ze sobą zabrać preparaty pozwalające na doustne uzupełnienie elektrolitów w razie wstąpienia wymiotów lub biegunki, gdyż stanowią one pierwszy krok w leczeniu i zapobiegają odwodnieniu organizmu.
Przydatne mogą przy tym również być środki osłaniające śluzówkę jelita i pochłaniające substancje toksyczne (np. węgiel leczniczy, diosmektyn i białczan taniny) oraz synbiotyki (probiotyki i prebiotyki) pomagające przywrócić równowagę bakteryjną jelit po zaburzeniach żołądkowych.
– Pamiętajmy też, że objawowe stosowanie leków hamujących perystaltykę jelit (loperamid) powinno być wyłącznie doraźne i krótkie – jedynie w celu opanowania gwałtownych objawów biegunkowych np. podczas podróży, gdy mamy ograniczony dostęp do toalety – dodaje na koniec specjalista z Medicover Białystok.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie