LIFESTYLE Zdrowie

Badania profilaktyczne ochroną dla zdrowia i rodziny

Badania profilaktyczne ochroną dla zdrowia i rodziny
Jak wynika z badań CBOS, hierarchia wartości i norm cenionych przez Polaków jest niezmienna. Wg 82% respondentów najważniejsze jest szczęście rodzinne, a także zdrowie, co potwierdza 74%

Data publikacji: 2015-11-17
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Badania profilaktyczne ochroną dla zdrowia i rodziny
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie

Jak wynika z badań CBOS, hierarchia wartości i norm cenionych przez Polaków jest niezmienna. Wg 82% respondentów najważniejsze jest szczęście rodzinne, a także zdrowie, co potwierdza 74% ankietowanych.

Badania profilaktyczne ochroną dla zdrowia i rodziny LIFESTYLE, Zdrowie - Jak wynika z badań CBOS, hierarchia wartości i norm cenionych przez Polaków jest niezmienna. Wg 82% respondentów najważniejsze jest szczęście rodzinne, a także zdrowie, co potwierdza 74% ankietowanych.

Jak wynika z badań CBOS, hierarchia wartości i norm cenionych przez Polaków jest niezmienna. Wg 82% respondentów najważniejsze jest szczęście rodzinne, a także zdrowie, co potwierdza 74% ankietowanych[1]. Są to więc zagadnienia blisko ze sobą związane, które niekiedy mogą być zachwiane przez tak niespodziewane zdarzenia, jak choroba. Nie lubimy o nich rozmawiać, ani myśleć i trudno się temu dziwić. Niestety także one są częścią życia, czy tego chcemy, czy nie. Możemy starać się minimalizować ryzyko ich wystąpienia, jednak nie mamy gwarancji, że nigdy nas nie dotkną. Dlatego dobrze jest przygotować się na ewentualne starcie, poprzez regularne badania profilaktyczne.

Świadomość zdrowotna Polaków[2]

Zdaniem ekspertów wielu chorób można uniknąć lub ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Jak wynika za raportu „Miej serce do zdrowia” – przygotowanego przez Nationale-Nederlanden – zdaniem Polaków mężczyźni najczęściej umierają na zawał serca (53%) oraz raka (32%). Bardziej jednak obawiają się raka – dotyczy to 41% respondentów. Z kolei prawie 3/4 Polek uważa choroby nowotworowe za główną przyczynę śmierci kobiet. Statystyki pokazują jednak, że najczęstszą przyczyną umieralności kobiet nie jest rak piersi, lecz choroby serca i układu krążenia. Dotyczy to aż 1/3 takich przypadków. Faktem jest, że mężczyźni częściej chorują na serce, jednak to kobiety częściej umierają z tego powodu. Należy podkreślić, że ogromne znaczenie w zapobieganiu chorobom, w tym nowotworom, mają regularne badania okresowe.

Profilaktyka zdrowotna

Co ciekawe ponad 50% Polaków w ciągu ostatniego roku zgłosiła się na nie. Potwierdza to, że nasilona dyskusja na temat profilaktyki chorób nowotworowych przynosi zamierzony efekt. Bowiem wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie wykazuje żadnych niepokojących objawów. Dzięki regularnym badaniom można szybko wykryć chorobę na wczesnym jej etapie i dzięki temu rozpocząć zakończone sukcesem leczenie. Wczesna diagnoza zwiększa szansę na wyleczenie, a w przypadku chorób przewlekłych zapobiega wystąpieniu powikłań. Należy wiedzieć, że geny i styl życia mogą zwiększać naszą podatność na niektóre choroby. Jeśli mamy w rodzinie przypadki nowotworów, możemy znajdować się w tzw. grupie ryzyka. Pod żadnym pozorem nie należy wówczas lekceważyć roli badań profilaktycznych. To samo dotyczy się różnych używek, jak np. papierosy.

A to już wiesz?  Jak dobrać buty, by nie zniszczyć stawów?

W trwającej właśnie kampanii „Cieszę się, że to zrobiłam/zrobiłem” Nationale-Nederlanden zachęca Polki i Polaków do przełamania lęku przed profilaktycznymi badaniami lekarskimi. Więcej o akcji można przeczytać na stronie www.cieszesie.pl

– Wiemy, jak wiele wysiłku kosztuje przełamanie wewnętrznych barier przed diagnozą. Ale wynik badania niczego nie zmienia –  nie czyni nas ani zdrowszymi, ani bardziej chorymi. To tylko niezbędna wiedza, na temat stanu zdrowia własnego organizmu, która jest potrzebna do ewentualnego podjęcia dalszych działań. Należy zaznaczyć, że odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby może uratować życie lub skrócić proces leczenia. Dlatego wspólnie z naszymi ambasadorami zachęcamy wszystkich Polaków do pokonania lęku przed profilaktyką nowotworową i badaniami – komentuje Marta Pokutycka-Mądrala, Rzecznik Prasowy Nationale-Nederlanden.

Zalecane badania profilaktyczne

Aby zapobiec nowotworom, kobietom po 18. r.ż. zaleca się:

Samobadania piersi, raz w miesiącu po zakończeniu menstruacji, najlepiej między 6. a 10. dniem cyklu.
Raz w roku wizytę u ginekologa oraz wykonanie cytologii, która pozwala rozpoznać większość stanów przedrakowych. Gdy wynik jest prawidłowy, powtarza się ją co 2 lata.

 

Kobietom po 30. r.ż. zaleca się:

Raz w roku i cytologię i rutynowe badanie ginekologiczne oraz samodzielne badanie piersi.
Raz w roku USG piersi.
Co 2 lata USG przezpochwowe – pozwala wykryć wszelkie zmiany w obrębie narzą­dów rodnych.

 

Kobietom po 40. r.ż. zaleca się:

Jeśli nie ma ryzyka obciążeń genetycznych, raz w zgłosić się na USG piersi, a co miesiąc, po menstruacji, badać piersi. Jeśli takie ryzyko istnieje należy zgłosić się na konsultację do poradni genetycznej, gdzie lekarz onkolog-genetyk powie, jak dalej postępować.
Raz w roku robić cytologię. Jeśli jest się dziedzicznie obciążoną rakiem szyjki macicy, należy regularnie raz w roku zgłaszać się też na USG narządów rodnych, by uchronić się przed rakiem jajnika i trzonu macicy.
Wykonywać również prześwietlenie (RTG) klatki piersiowej (jeśli pali się papierosy).
Raz w roku robić badanie USG jamy brzusznej, które pozwala ocenić stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek, pęcherza moczowego, trzustki i położonych wewnątrz węzłów chłonnych.

A to już wiesz?  Odkryj nieznane zakątki Dubaju z liniami Emirates

 

Aby zapobiec nowotworom, mężczyznom po 18. r.ż. zaleca się:

Ze względu na zagrożenie nowotworem jąder należy badać się samodzielne, a w przypadku niepokojących zmian  (niebolesne powiększenie jądra, zaczerwienienie moszny, ból jądra, szybko narastające powiększenie moszny) – natychmiast zgłosić się do lekarza.

 

Mężczyznom po 40. r.ż. zaleca się:

Raz w roku zrobić RTG klatki piersiowej, zwłaszcza jeśli pali się papierosy.
Raz w roku badanie prostaty (USG) – rak gruczołu krokowego we wczesnym stadium nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Mogą się za to pojawić problemy związane z rozrostem prostaty – utrudnienie oddawania moczu.
Kontrolować stan jąder, czy nie ma na ich powierzchni żadnych niepokojących zmian np. guzków.
Raz w roku badanie USG jamy brzusznej, które pozwala ocenić stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, żołądka, pęcherza moczowego, trzustki i dwunastnicy.

 

[1] Wyniki badania CBOS „Wartości i normy” z 2013 roku.

[2] Dane pochodzą z badania „Świadomość zdrowotna Polaków” zrealizowanego przez Instytut Millward Brown S.A. na zlecenie Nationale-Nederlanden.

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Badania profilaktyczne ochroną dla zdrowia i rodziny LIFESTYLE, Zdrowie - Jak wynika z badań CBOS, hierarchia wartości i norm cenionych przez Polaków jest niezmienna. Wg 82% respondentów najważniejsze jest szczęście rodzinne, a także zdrowie, co potwierdza 74% ankietowanych.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy