Data publikacji: 2019-11-22
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Bezpłatne badania kolonoskopowe – program badań profilaktycznych
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
Kolonoskopia, chociaż budzi wiele nieprzyjemnych emocji, to należy do badań, dzięki którym można najskuteczniej i najszybciej wykryć zmiany nowotworowe w jelicie grubym.
Kolonoskopia, chociaż budzi wiele nieprzyjemnych emocji, to należy do badań, dzięki którym można najskuteczniej i najszybciej wykryć zmiany nowotworowe w jelicie grubym. Umożliwia zatem lekarzom szybką diagnozę i wybór właściwej terapii.
Badanie kolonoskopowe polega na wprowadzeniu przez odbyt endoskopu, dzięki któremu można dokładnie obejrzenie jelita grubego od środka. Lekarz nie tylko sprawdza czy jego budowa i funkcjonowanie jest prawidłowe, ale w przypadku, gdy zauważa polipy – może je od razu usunąć, zanim przekształcą się w nowotwór. Ponadto kolonoskopia nie należy do badań, które powtarzane są często, gdyż w większości przypadków wskazane jest jedno badanie na 10 lat (tyle lat trwa przemiana łagodnego gruczolaka w złośliwego raka).
W Polsce rozpoznaje się 19 tysięcy nowych zachorowań na raka jelita grubego rocznie. Część chorych umiera przedwcześnie, ponieważ zbyt często nowotwór jest rozpoznawany w zaawansowanym stadium. Choroba oznacza więcej cierpienia, badań i stresu, niż jedna profilaktyczna kolonoskopia.
Dlatego w Prywatnej Lecznicy Certus pacjenci mogą skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnych badań kolonoskopowych, które refunduje Ministerstwo Zdrowia. Aby wziąć udział w bezpłatnych badaniach należy pełniach kilka warunków:
1. Wiek 50-65 lat, a także w określonych przypadkach:
a. od 40 r.ż., gdy w rodzinie krewny I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorował/choruje na raka jelita grubego
b. od 25 r.ż., gdy w rodzinie występuje zespół Lyncha (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej)
c. od 20 r.ż., gdy w rodzinie występuje zespół polipowatości FAP (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej).
2. Brak wykonanej kolonoskopii jelita grubego w okresie ostatnich 10 lat.
Osoby spełniające powyższe kryteria do bezpłatnej kolonoskopii, zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 507 003 848 lub mailowo pod adresem [email protected] od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00.
Pamiętajmy, że podstawową metodą oceny funkcjonowania jelita grubego jest kolonoskopia, ale warto dodatkowo wykonać test na krew utajoną oraz test M2-PK. W rozwoju raka jelita grubego istotną rolę odgrywa tryb życia. Udowodniono, że wpływ na zwiększenie ryzyka raka jelita grubego mają: dieta bogata w przetworzone produkty mięsne, mięso czerwone, a uboga w błonnik (warzywa, owoce, pieczywo i makarony z mąki z pełnego przemiału), wapń (nabiał), niedobór witaminy D, tytoń i alkohol, otyłość, siedzący tryb życia. Zatem sami wybierzcie, co jest dla zdrowia najlepsze.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie