Wiadomości branżowe

Co denerwuje krótkowidza – latające muszki przed oczami

Męty oczne widziane są jako latające muszki lub inne ruchome punkty w polu widzenia. Osoby z dużą krótkowzrocznością są na nie szczególnie narażone - wada wzroku sprawia, że mają nieprawidłową, eliptyczną budowę oka – przez co częściej dochodzi do zwyrodnienia ciała szklistego oka.W efekcie wiele osób szuka specjalistycznej pomocy. Tak jak Pani A., która pracuje 8 godzin dziennie przy komputerze i cierpi na uciążliwe męty oczne, Pani B. której męty oczne sprawiają kłopoty przy czytaniu. U Pani C., czarne plamki przed oczami przesuwające się wraz z ruchem gałki ocznej powodują dużą irytację i stres. Wszystkie Panie mają zaawansowaną krótkowzroczność (powyżej – 6 dioptrii).Duża wada – większe ryzyko mętów szklistkowychMęty szklistkowe to złogi powstające w ciele szklistym oka (szklistce). Ciało szkliste wypełnia tylnią część gałki ocznej i spełnia ważne funkcje - pomaga w utrzymaniu kulistego kształtu oraz pośredniczy w odżywianiu tkanek wewnątrz oka. Jednak u krótkowidza oko ma nieprawidłowy eliptyczny kształt – co sprawia, że szklistka jest

Męty oczne widziane są jako latające muszki lub inne ruchome punkty w polu widzenia. Osoby z dużą krótkowzrocznością są na nie szczególnie narażone – wada wzroku sprawia, że mają nieprawidłową, eliptyczną budowę oka ? przez co częściej dochodzi do zwyrodnienia ciała szklistego oka.

W efekcie wiele osób szuka specjalistycznej pomocy. Tak jak Pani A., która pracuje 8 godzin dziennie przy komputerze i cierpi na uciążliwe męty oczne, Pani B. której męty oczne sprawiają kłopoty przy czytaniu. U Pani C., czarne plamki przed oczami przesuwające się wraz z ruchem gałki ocznej powodują dużą irytację i stres. Wszystkie Panie mają zaawansowaną krótkowzroczność (powyżej ? 6 dioptrii).

Duża wada ? większe ryzyko mętów szklistkowych

Męty szklistkowe to złogi powstające w ciele szklistym oka (szklistce). Ciało szkliste wypełnia tylnią część gałki ocznej i spełnia ważne funkcje – pomaga w utrzymaniu kulistego kształtu oraz pośredniczy w odżywianiu tkanek wewnątrz oka. Jednak u krótkowidza oko ma nieprawidłowy eliptyczny kształt ? co sprawia, że szklistka jest słabiej odżywiona, gorzej przylega do siatkówki. W efekcie dochodzi do  zaburzeń w dostarczaniu składników mineralnych i witamin do tej części oka. Procesom zwyrodnieniowym sprzyja również szkodliwe działanie wolnych rodników. Na namnażanie mętów ma również wpływ ogólna kondycja organizmu i stan odżywienia oka.

– ?Według danych klinicznych pojawienie się mętów, a nawet błysków w polu widzenia jest jedną z najpoważniejszych skarg zgłaszanych przez pacjentów w gabinetach okulistycznych. Są one związane ze zmianami w budowie i przezierności ciała szklistego oka.? ? mówi dr n. med. Maciej Osęka, Prezes Ofta sp. z o.o. lidera innowacji okulistycznych.

Więcej informacji na temat mętów szklistkowych znajdziesz na stronie – www.ofta.pl

Źródło VERCO. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Nie tylko alergia ? o czym świadczą czerwone, swędzące powieki

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy