Data publikacji: 2018-03-28
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Czyste powietrze w Twoim mieszkaniu
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
O zanieczyszczeniach powietrza najczęściej mówi się w sezonie grzewczym, jest to jednak problem całoroczny. Na to, czym oddychamy na zewnątrz wpływa mnóstwo czynników, również niezależnych od nas. Natomiast w domach możemy skutecznie bronić się przed szkodliwymi substancjami.
Powietrze, którym oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie – a jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powietrze w polskich miastach jest zanieczyszczone najbardziej w całej Unii Europejskiej. Dopuszczalny poziom szkodliwych pyłów PM2,5 i PM10 regularnie przekracza dopuszczalne normy, co może odbijać się na naszym samopoczuciu i przyczyniać się do rozwoju wielu chorób.
Choć najwięcej uwagi poświęca się jakości powietrza w przestrzeni miejskiej, problem dotyczy także wnętrz, w których spędzamy ok. 80 proc. naszego czasu. Obok zanieczyszczeń napływających z zewnątrz, w mieszkaniach trują nas także bakterie, wirusy, roztocza, kurz, grzyby oraz toksyczne składniki, obecne m.in. w farbach, lakierach, wykładzinach, a także w tkaninach. Powietrze, którym oddychamy w domach, może zawierać nawet do 150 związków chemicznych.
Skuteczne oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach
Domowe oczyszczacze świetnie radzą sobie nie tylko z pyłami zawieszonymi, ale skutecznie eliminują też inne szkodliwe substancje. – Jeszcze niedawno produkowało je tylko kilka wyspecjalizowanych firm, a liczba modeli była niewielka. Obecnie każda znacząca na rynku marka produkująca sprzęt AGD wprowadza tę kategorię produktową. W ostatnim czasie MediaMarkt wprowadził na swoje półki takie marki oczyszczaczy jak: Electrolux, Philips, Dyson, Stadler Form, Haus&Luft, Fellowes, Beurer, Kalorik – mówi Dorota Tetiurko, manager w dziale zakupu MediaMarkt. – Modele z podstawowym, 3-stopniowym systemem filtracji dostępne są już za 499 zł. Decydując się na droższy model otrzymujemy urządzenie, które usuwa szereg różnych zanieczyszczeń, a dzięki dodatkowym funkcjom poprawi komfort codziennego życia – dodaje.
Wybierając optymalny model dla swoich potrzeb trzeba zwrócić uwagę na wiele parametrów, a także wielkość pomieszczenia i indywidualne zapotrzebowanie użytkowników.
Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz?
W pierwszej kolejności musimy zastanowić się, jakie rodzaje zanieczyszczeń chcemy usuwać. Drobnoustroje, kurz i sierść skutecznie wyeliminują urządzenia z filtrem HEPA. Gwarantują one do 99,97 % skuteczności. Palacze powinni rozważyć wybór modelu z dodatkowym filtrem z węgla aktywnego, który pochłania nie tylko szkodliwy benzo[a]piren, ale też zapachy. Do wyboru mamy też m.in. filtry elektrostatyczne (cechujące się niskimi kosztami eksploatacji), filtry fotokatalityczne (zwalczające alergeny, bakterie i wirusy), czy filtr UV (eliminujący toksyny i wirusy, ale nie działający na kurz i pył).
Innym kluczowym elementem jest wydajność, czyli parametr informujący o tym, jaką ilość powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny, wyrażony w wartości m3/h. Przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni wartość ta powinna wynosić ok. 85 m3/h, więc znając wymiary naszego pomieszczenia możemy ocenić, który oczyszczacz zapewni najlepsze efekty.
Dla wielu użytkowników ważny też jest poziom emitowanego hałasu. Rozwiązaniem dla osób wrażliwych na dźwięk pracującego urządzenia są modele z funkcją trybu nocnego, które sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy oczyszczacz jest ustawiony w sypialni.
Urządzenia mogą być też wyposażone w dodatkowe opcje. W pomieszczeniach z dużą liczbą pracujących sprzętów elektronicznych przydatna jest funkcja jonizacji. Zaawansowane urządzenia pozwalają także kontrolować oczyszczanie na podstawie odczytów z czujników lub rozprzestrzeniać w pomieszczeniu olejki eteryczne (aromaterapia).
W sklepach MediaMarkt i na platformie zakupowej mediamarkt.pl można kupić wiele rodzajów oczyszczaczy. Wsród nich na uwagę zasługują dwa modele marki Philips: AC1214 i AC2889/10. Ich skuteczność zapewnia system wieloetapowej filtracji VitaShield IPS. Filtr wstępny pochłania kurz, włosy i sierść, filtr z aktywnym węglem usuwa szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy, a filtr NanoProtect HEPA z mikrowłóknami wyłapuje pyły nawet o rozmiarze 0,02 mikrona (0,000002 cm), czyli jeszcze mniejsze niż pył zawieszony PM 2,5. Dodatkowo dzięki technologii AeraSense, oba urządzenia w czasie rzeczywistym badają jakość powietrza i prezentują dane na wyświetlaczu LED.
Dobrym wyborem jest też oczyszczacz DYSON Hot+Cool HP00 3w1 z innowacyjnie zaprojektowanym silnikiem, zapewniający skuteczne oczyszczanie, a także chłodzenie i ogrzewanie powietrza.
– W podjęciu decyzji warto skorzystać z porad ekspertów MediaMarkt. Fachowi doradcy opowiedzą o każdym urządzeniu, zademonstrują jego funkcje i pomogą wybrać model, który pozwoli cieszyć się czystym powietrzem w mieszkaniu lub biurze – podsumowuje Dorota Tetiurko.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie