Data publikacji: 2020-03-10
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Dobre życie z HIV – spotkanie dla seropozytywnych
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
Nieuzasadnionej dzięki nowoczesnym lekom obawie o własne życie osób z HIV często towarzyszy wstyd oraz poczucie stygmatyzacji. Tak nie musi być, o czym Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” przekonuje podczas spotkań z lekarzami, terapeutami i dietetykami.
Dobre życie z HIV – spotkania dla osób seropozytywnych
Informacja o zakażeniu HIV to zawsze wielki stres. Tym bardziej, że nieuzasadnionej już dziś dzięki nowoczesnym lekom obawie o własne życie często towarzyszy wstyd oraz poczucie stygmatyzacji. Tak jednak wcale nie musi być, o czym osoby seropozytywne i całe społeczeństwo przekonują organizacje pozarządowe. W tym roku jedna z nich, Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”, dzięki wygranej w konkursie Pozytywnie Otwarci, organizuje cykl spotkań dla kobiet HIV+ z lekarzami, terapeutami i dietetykami. Celem jest pokazanie, jak dobrze żyć z wirusem.
Najnowsze dane NIZP-PZH pokazują, że liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w naszym kraju cały czas rośnie. Od stycznia do września 2019 (nie ma jeszcze pełnych danych z ubiegłego roku) wykryto 1091 zakażeń. Dla porównania – w analogicznym okresie 2018 roku było to 846. To znaczy, że codziennie 3-4 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. W dodatku wiele z nich diagnozę słyszy w późnym stadium. Nieuchronnie dopada ich ogromny lęk o zdrowie i dalsze życie.
Tymczasem dzięki nowoczesnemu leczeniu zakażenie HIV to dziś tylko choroba przewlekła, która – odpowiednio leczona – nie przeszkadza w normalnym życiu. Trzeba jedynie regularnie przyjmować leki i… dbać o siebie. Przypominać o tym kobietom zakażonym HIV będą prowadzący warsztaty Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”. Pierwsze zajęcia odbędą się w Warszawie 14 marca.
Jak mówi Joanna Gałaj, przedstawicielka Stowarzyszenia i koordynatorka spotkań: „To, co kiedyś wydawało się nierealne, stało się faktem dzięki skuteczności terapii ARV. Długość życia osób zakażonych jest porównywalna z przeciętną długością życia w Polsce. Dlatego oprócz edukowania ludzi z HIV na temat przestrzegania zasad leczenia, należy mówić im o profilaktyce typowych chorób towarzyszących starzejącym się ludziom. Mowa m.in. o nadciśnieniu, cukrzycy, chorobach układu sercowo-naczyniowego. Skupiamy się w naszym projekcie na kobietach, ponieważ zbyt często panie, dbając w domach o innych, mają tendencję do zapominania o sobie.”
Warszawskie marcowe spotkanie z lekarzem, dietetykiem oraz fizjoterapeutą to dopiero początek. Swoje postępy w „dbaniu o siebie” uczestniczki mają odnotowywać w zamkniętej grupie w jednym z mediów społecznościowych. Będą tam dzielić się swoimi sukcesami oraz trudnościami i wspierać się nawzajem.
„Choć w Europie i w Polsce wśród zakażonych HIV dominują mężczyźni, to jednak zgodnie z danymi WHO globalnie większość osób seropozytywnych to kobiety. Dlatego dobrze, że organizacje pozarządowe pamiętają o paniach i prowadzą projekty właśnie dla nich. Formuła spotkania oraz zamkniętej grupy wspierających się kobiet w mediach społecznościowych pozwala liczyć na kolejny owocny projekt Stowarzyszenia ‘Bądź z nami’” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła blisko 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie