Data publikacji: 2013-12-05
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Endometrioza – bolesna i trudna do wykrycia dolegliwość
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
Endometrioza, czyli choroba polegająca na rozrastaniu się komórek endometrium poza jamą macicy, dotykać może nawet co 10. kobietę w wieku rozrodczym. Szacuje się, że w niemalże 1/3 przypadków stanowi główną przyczynę bezpłodności.
Endometrioza, czyli choroba polegająca na rozrastaniu się komórek endometrium poza jamą macicy, dotykać może nawet co 10. kobietę w wieku rozrodczym. Szacuje się, że w niemalże 1/3 przypadków stanowi główną przyczynę bezpłodności. I choć jednoznaczne zdiagnozowanie problemu jest niezwykle trudne, to jedynie odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia, daje szanse na zniwelowanie negatywnych skutków choroby.
Właściwości komórek endometrialnych pozwalają im na migrację po organizmie kobiety, a następnie rozrastanie się w całej jamie brzusznej – na szyjce macicy, jajnikach, jelitach, wątrobie, a nawet płucach. Wciąż jednak nie da się jednoznacznie wskazać przyczyn występowania endometriozy:
– Å»adna z przyjmowanych teorii, jak chociażby zaÅ‚ożenie, że komórki te mogÄ… rozprzestrzeniać siÄ™ wraz z miesiÄ…czkÄ…, nie zostaÅ‚a bowiem do tej pory potwierdzona. Z tego powodu leczenie ma charakter głównie objawowy – wyjaÅ›nia lek. med. Jan Kupisz, specjalista ginekologii i poÅ‚ożnictwa z Humana Medica Omeda w BiaÅ‚ymstoku.
Trudna do postawienia diagnoza
Endometrioza jest niezwykle trudna do prawidłowego zdiagnozowania z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim, choroba rozwija się powoli i często z nikłymi objawami lub całkowicie bezobjawowo.
Co więcej, pojawiające się z czasem symptomy – bóle w dole brzucha, bolesne lub obfite krwawienia menstruacyjne, zaburzenia cyklu miesiączkowego czy np. kłopoty z przewodem pokarmowym oraz z płucami mogą pokrywać się z oznakami wielu innych chorób.
– Do definitywnego potwierdzenia endometriozy niezbÄ™dne zatem jest przeprowadzenie diagnostycznej laparoskopii i histopatologiczne zbadanie pobranego w ten sposób materiaÅ‚u tkankowego – opisuje specjalista z Omedy.
Choroba często wykrywana jest także przypadkowo, w trakcie procesu poszukiwania przyczyn występowania u danej kobiety niepłodności.
Jak leczyć?
Omawiane schorzenie mimo, iż nie ma typu nowotworowego, bywa niezwykle uciążliwe. Jego leczenie jest procesem trudnym i długotrwałym. Dawniej, potwierdzenie ognisk endometriozy np. w jelitach wiązało się nawet z koniecznością ich usunięcia.
Dziś wczesna, prawidłowa diagnoza i stosowanie odpowiednich leków pozwala uniknąć aż tak drastycznych kroków. Kluczem do sukcesu jest ciągła, trwająca nawet do pół roku terapia, dzięki której można zahamować dalszy rozwój choroby i złagodzić jej przebieg.
Jak jednak zauważa doktor Jan Kupisz, najskuteczniejsze środki farmakologiczne pozwalające leczyć endometriozę są dość drogie. By skorzystać z refundacji na nie niezbędne jest histopatologiczne potwierdzenie dolegliwości.
Skutki leczenia lub zaniechania
W przypadkach, kiedy przyczyną niepłodności jest endometrioza, przeprowadzenie kuracji może przynieść całkowite wyeliminowanie problemu oraz zapobiec nawrotom choroby.
Konsekwencją braku leczenia będzie z kolei dalsze rozprzestrzenianie się schorzenia w organizmie:
– Komórki endometrium, niezależnie od miejsca, w którym siÄ™ znajdÄ…, bÄ™dÄ… zachowywaÅ‚y siÄ™ tak, jakby wciąż pozostawaÅ‚y w macicy. Pod wpÅ‚ywem hormonów, podczas menstruacji bÄ™dzie siÄ™ wiÄ™c wydzielać z nich krew, w konsekwencji czego mogÄ… powstawać torbiele czy guzy endometrialne – dodaje na koniec lekarz z Humana Medica Omeda w BiaÅ‚ymstoku.
Endometrioza rozwija się w trakcie okresu wydzielniczego jajników – podczas miesiączki. W okresie przekwitania obserwuje się samoistne ustępowania objawów choroby, ze względu na brak działalności hormonalnej jajników.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie