Data publikacji: 2021-03-02, 01:00
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak chronić się przed syndromem „długiego COVID-u”?
Kategoria: INNOWACJE, Medycyna,
Coraz częściej, w kontekście choroby COVID-19, mówi się o tzw. syndromie „długiego COVID-u” i jego powikłaniach. Obserwuje się wiele przypadków zaburzeń w układzie mięśniowo-sercowo-naczyniowym, ale również coraz częściej zespół przewlekłego zmęczenia, tzw. mgłę mózgową oraz sarkopenię czyli utrata masy mięśniowej. Czy można uniknąć tych powikłań? Co robić, jeśli już się pojawiły? Zapytaliśmy o to ekspertów z Polski i Włoch.
Oprócz licznych powikłań związanych z układem krążenia występujących wśród osób, które przeszły COVID-19, dużym problemem jest osłabienie układu mięśniowego.
Z jakimi powikłaniami pocovidowymi spotykają się fizjoterapeuci?
– Coraz częściej występującym stanem pochorobowym COVID-19 jest sarkopenia – utrata masy mięśniowej połączona z osłabieniem mięśni, które skutkują spadkiem sprawności fizycznej. Sarkopenia pocovidowa to nowa jednostka chorobowa, która postępuje bardzo szybko i jest związana z brakiem odpowiedniego odżywienia mięśni. Na co dzień pracuję również z pacjentami, którzy COVID-19 przeszli łagodnie, nie byli hospitalizowani, nie był im potrzebny tlen, a jedynie leczenie farmakologiczne, a mimo wszystko spadek masy był ogromny. Wynika to z faktu, że samo występowanie duszności towarzyszących chorobie wpływa na brak aktywności – tłumaczy Monika Piekarniak, fizjoterapeutka, rehabilitantka osób chorych na COVID-19, która sama przeszła tę chorobę i odczuła jego długotrwałe skutki. Okazuje się, że problem ten dotyka nie tylko pacjentów, którzy COVID-19 przechodzili ciężko i wymagali hospitalizacji.
Czym dokładnie jest sarkopenia?
– Sarkopenia to proces fizjologiczny, który rozpoczyna się od ok. 30 roku życia. Proces ten przyspiesza po 50 roku życia. Może przebiegać szybciej, szczególnie u osób z nadwagą i otyłych, po urazach i wypadkach w przypadku unieruchomienia oraz u osób, które większość czasu spędzają przy biurku. Umiarkowana aktywność fizyczna, higiena snu i zdrowe odżywianie to najlepsze metody zapobiegające sarkopenii – tłumaczy dr Edyta Adamczyk-Kutera, lekarz medycyny estetycznej i anti-aging.
Co na temat przewlekłego zmęczenia pocovidowego mówią eksperci z Włoch, na przykładzie swoich obserwacji?
– Zaobserwowaliśmy, że ponad 50% osób, które przeszły COVID-19 odczuwa zmęczenie. Obecnie próbujemy odkryć, co można zrobić i jak pomoc tym pacjentom – czy istnieje możliwość leczenia, a w finalnie zapobiegania i uniknięcia „długiego COVID-u”. W tej chwili szczegółowo badamy podejście żywieniowe, które może zapobiegać, a docelowo również leczyć ten syndrom. Obecnie oceniamy wpływ konkretnej żywności medycznej – suplementu diety pod nazwą Amino-Ther – zarówno na pacjentów w fazie ostrej jak i chronicznej. Próbujemy lepiej zrozumieć czy poprzez właściwe leczenie pacjentów w fazie ostrej możemy zredukować objawy syndromu „długiego COVID-u”, a także czy unikalny protokół terapii składający się z właściwych ćwiczeń i podejścia żywieniowego suplementacji preparatem Amino-Ther pozwala osiągnąć pożądane efekty, czyli zredukowanie przewlekłego zmęczenia. Pierwsze wyniki z zastosowania wspomnianego protokołu sugerują pozytywny wpływ suplementacji preparatem Amino-Ther w leczeniu przewlekłego zmęczenia i zapobiegania sarkopenii. – dodaje Francesco Landi.
Jak zapobiegać powikłaniom pocovidowym?
– Zarówno w kontekście COVID-19 jak i wspomnianej wcześniej sarkopenii, niezbędna do regeneracji mięśni jest odpowiednia ilość pełnowartościowego białka w diecie. W przypadku sarkopenii, osteoporozy, chorób przewlekłych jest ona niezbędna dla zachowania równowagi metabolicznej. Niedobory białka w pożywieniu, organizm próbuje uzupełnić poprzez pobieranie niezbędnych składników z tkanki mięśniowej. Takie czynniki jak choroby przewlekłe, leki, zaburzona mikrobiota jelitowa, niepełnowartościowe pożywienie, zaburzenia snu, siedzący tryb życia powodują, że procesy syntezy białek enzymatycznych, hormonów, przeciwciał nie są w pełni wydajne. Wskazane jest wtedy korzystanie z nutriceutyków, opracowanych właśnie dla takiego wsparcia. Jednym z nich jest Amino-Ther – tłumaczy dr Edyta Adamczyk Kutera.
Amino-Ther to produkt, którego skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami naukowymi, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich stosunkach stechiometrycznych, co zapewnia ich najwyższe wchłanianie oraz witaminy B1, B6 i trzy kwasy organiczne, biorące udział w produkcji energii w mitochondriach. Amino-Ther to wysokiej jakości nutriceutyk, który łagodzi przebieg infekcji oraz sutki uboczne po jej przebyciu. Możemy go stosować w sarkopenii, zaburzeniach nastroju, koncentracji, wspomagająco w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych czy cukrzycy, a także jako profilaktykę zdrowego starzenia, oraz w przypadku diet wykluczających białko zwierzęce.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: