Data publikacji: 2016-06-16
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak zadbać o zdrowy rozwój dziecka i odciągnąć je od komputera?
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
Młodym ludziom trudno dziś wyobrazić sobie świat bez komputerów, telefonów i Internetu. Jednak spędzanie całego wolnego czasu przed ekranem może być szkodliwe dla rozwoju najmłodszych.
Młodym ludziom, urodzonym w erze cyfrowej, trudno wyobrazić sobie świat bez komputerów, telefonów i Internetu. Choć technika niewątpliwie ułatwia życie i zapewnia rozrywkę, spędzanie całego wolnego czasu przed ekranem może być szkodliwe dla rozwoju najmłodszych. Jak odciągnąć dziecko od gier komputerowych? Co zrobić, by lepiej wykorzystywało wolny czas i nie uzależniło się od wirtualnej rzeczywiści? Zdrową alternatywą może być uprawianie sportu i aktywność ruchowa – w najmłodszych latach niezwykle ważna dla rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka.
Choć korzystanie przez dzieci z odpowiednich do ich wieku programów edukacyjnych czy gier ma swoje dobre strony – dziecko rozwija kreatywność i koncentrację, to aktywność w wirtualnym świecie nie powinna stanowić całej rozrywki dziecka i nie może zastąpić społecznych relacji z rówieśnikami. Popołudnia spędzone przed komputerem często negatywnie odbijają się na wynikach w nauce, a długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa czy nadwagi. Co zrobić, by zadbać o prawidłowy rozwój dziecka i odciągnąć jego uwagę od gier komputerowych? Postaw na sport!
Sport to zdrowie
W okresie wzrostu i dojrzewania aktywność ruchowa odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie prawidłowego rozwoju dziecka, nie tylko w sferze fizycznej, ale również psychicznej i społecznej. Dzieci w wieku szkolnym odczuwają naturalną potrzebę ruchu i nauki nowych umiejętności – należy więc ten czas jak najlepiej wykorzystać, motywując je i zachęcając do różnego rodzaju aktywności. Pływanie, taniec, sztuki walki czy gry zespołowe – opcji jest wiele, im większe miasto, tym więcej możliwości dla naszych pociech. Oprócz cotygodniowych zajęć w trakcie roku szkolnego w lecie organizowane są kolonie i obozy sportowe, zapewniające zdrowy wypoczynek w gronie rówieśników.
– Sport to nie tylko wysiłek fizyczny, ale przede wszystkim dobra zabawa. Podczas obozów i kolonii dzieci poznają przyjaciół, uczą się współdziałania i korzystają ze świeżego powietrza. Nie każde dziecko jednak chętnie angażuje się w sport, wiele z nich potrzebuje dodatkowych bodźców. Dlatego przygotowaliśmy ciekawą inicjatywę łączącą aktywność fizyczną z dodatkowymi korzyściami. Postanowiliśmy dać dzieciakom możliwość uczestniczenia w szkółce OSHEE CAMP i szkolenia się pod okiem trenerów Borussii Dortmund. Jest to dla nich niesamowita przygoda, której efektem mogą być wakacje pełne sportowych emocji, przynoszące zdecydowanie więcej korzyści niż siedzenie przed ekranem komputera – tłumaczy Karolina Kosyna, Manager ds. komunikacji w OSHEE, organizatora obozu OSHEE Camp.
Ruch a rozwój psychiczny i społeczny dziecka
Rozwój sprawności fizycznej, zdrowie i hartowanie organizmu to niejedyne pozytywne skutki aktywności fizycznej – ma ona również wpływ na kształtowanie charakteru i postaw młodego człowieka. Zajęcia sportowe i rekreacyjne oddziałują na rozwój więzi społecznych: uczą współpracy, wewnętrznej dyscypliny, nie tylko rozwijają indywidualność, ale jednocześnie wpajają tolerancję. Udział w treningach wzmacnia również życie emocjonalne dziecka: sukcesy budują pewność siebie, porażki natomiast zwiększają odporność na stres. Wszystkie te cechy, wykształcone dzięki uprawianiu sportu, wykorzystywane zostaną w późniejszych etapach życia.
– Rozwijanie umiejętności współdziałania z rówieśnikami, asertywność, zasada fair play, dyscyplina czy choćby punktualność to tylko niektóre z umiejętności, które zdobywa dziecko, uczęszczając na treningi sportowe. Prawdziwe talenty kształtują się właśnie od najmłodszych lat! Dla dzieciaków to ogromna frajda, a dla ich rodziców pewność, że zapewniają im zdrowy rozwój pod profesjonalną opieką – komentuje Michał Zioło, szkoleniowiec szkółki piłkarskiej Borussii Dortmund.
Złoty środek
Aby aktywność ruchowa miała pozytywny wpływ na zdrowie dziecka, jej ilość musi pozostawać na odpowiednim poziomie. Choć dzieci prawie nie odczuwają zmęczenia, a po wysiłku ich organizm bardzo szybko wraca do normy, należy dbać o zdrową równowagę między treningami a czasem na regenerację.
– Zarówno brak aktywności ruchowej, jak i jej nadmiar może być szkodliwy dla organizmu młodego człowieka – dodaje Michał Zioło z BVB. – Konieczne jest odpowiednie stopniowanie aktywności, systematyczność oraz różnicowanie bodźców w czasie treningów. Między innymi na te aspekty chcemy postawić, trenując młodych piłkarzy podczas obozów letnich – dodaje trener, który tego lata będzie szkolił dzieci w podkrakowskich Niepołomicach.
Na kształtowanie się młodego sportowca wpływają nie tylko intensywne treningi, równie ważna jest zbilansowana dieta i trening mentalny. Wakacyjne wyjazdy na obozy sportowe to świetna okazja, by połączyć wszystkie te aspekty. Dzieci nie tylko doskonalą umiejętności w ulubionej dyscyplinie, ale także dobrze się bawią po treningu, spędzając czas z rówieśnikami i poznając okolice podczas różnego rodzaju dodatkowych atrakcji na łonie natury czy w czasie zorganizowanych wycieczek.
Wspierając aktywność ruchową naszego dziecka od najmłodszych lat, wspomagamy proces kształtowania dobrych nawyków rekreacyjnych oraz właściwych wzorców ruchowych w przyszłości. Warto zadbać, by zamiast gier komputerowych, wyzwalających często frustrację i agresję, dzieci wybierały zabawę i uprawianie sportu z rówieśnikami, które zapewnią im nie tylko prawidłowy rozwój mięśni, stawów i kości, ale także pozwolą kształtować osobowość i indywidualność w duchu zdrowej rywalizacji.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie