Data publikacji: 2020-03-13
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Masz wrażliwe zęby? Dowiedz się, jak o nie dbać
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
Wrażliwe zęby mogą utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Ból podczas picia zimnych lub gorących napojów czy spożywania kwaśnych potraw, to typowe objawy, które świadczą o tym, że nasze zęby cechuje zwiększona wrażliwość. Jak o nie dbać, by zmniejszyć ten dyskomfort?
Wrażliwe zęby mogą utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Ból podczas picia zimnych lub gorących napojów czy spożywania kwaśnych potraw, to typowe objawy, które świadczą o tym, że nasze zęby cechuje zwiększona wrażliwość. Jak o nie dbać, by zmniejszyć ten dyskomfort?
Skąd w ogóle bierze się nadwrażliwość zębów? Najczęściej jest ona skutkiem nieprawidłowej higieny zębów lub wad zgryzu, które powodują uszkodzenie szkliwa i odsłonięcie zębiny. To wrażliwa wewnętrzna część zęba, którą łatwo jest podrażnić. Nadwrażliwość może też wynikać z nieprawidłowej diety, próchnicy, parodontozy czy bruksizmu.
Na szczęście na rynku jest wiele produktów, które mają dobroczynne działanie na wrażliwe zęby. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w specjalną pastę do zębów, zawierającą azotan potasu, który niweluje nadwrażliwość. Składnik ten zawierają również płyny do płukania ust. Ważne jest także, by dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów. Powinna ona mieć bardzo miękkie włosie. Przeważnie produkty dedykowane dla wrażliwych zębów są specjalnie oznaczone.
Warto wiedzieć, jakich zabiegów i produktów powinniśmy unikać. Wszelkie pasty o działaniu wybielającym niestety mogą zwiększyć wrażliwość zębów – wiele z nich posiada drobinki, które mogą dodatkowo uszkadzać szkliwo. Nie poleca się również innych produktów oraz zabiegów wybielających zęby. Należy też unikać kwaśnych napoi i owoców, ponieważ zawarte w nich kwasy sprzyjają powstawaniu ubytków w szkliwie.
– Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów powinny także stosować specjalne techniki szczotkowania zębów. Jedną z nich jest technika masująco-oczyszczająca, która polega na wymiataniu osadu w kierunku od dziąseł do powierzchni żujących. Ruchy powinny być delikatne, lekko wibrujące, a szczoteczkę należy ułożyć pod kątem ok. 45 stopni. – radzi dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii Odent. Dodaje: Odradzam również zbyt częste mycie zębów. Warto ograniczyć się do 2-3 razy dziennie.
Jeśli zastosowanie odpowiedniej diety oraz produktów nie przynosi ulgi, nadwrażliwe zęby można leczyć w gabinecie dentystycznym. Wówczas lekarz aplikuje specjalne preparaty zawierające fluor, wapń, potas lub uszczelniające zębinę. W szczególnie trudnych przypadkach stomatolog może zadecydować o konieczności przeprowadzenia bardziej inwazyjnych zabiegów, takich jak usunięcie miazgi z zęba, wykonanie koron protetycznych lub przeszczep tkanek miękkich.
Odpowiednia pielęgnacja wrażliwych zębów to klucz do tego, by zmniejszyć przykre dolegliwości bólowe. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące tego, czy stosowane przez nas produkty są odpowiednie, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z dentystą. On również ustali przyczynę problemu i zaleci odpowiednie do stanu naszych zębów działania.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie