Zdrowie

Mężczyźni zmagają się ze zbyt niską liczbą plemników

Warszawa, 21 czerwca 2017 r. Mężczyźni zmagają się ze zbyt niską liczbą plemników Liczba plemników u blisko co trzeciego mężczyzny przebadanego w ramach zeszłorocznej kampanii

Warszawa, 21 czerwca 2017 r.

Mężczyźni zmagają się ze zbyt niską liczbą plemników
Liczba plemników u blisko co trzeciego mężczyzny przebadanego w ramach zeszłorocznej kampanii „Płodny Polak” była poniżej normy przyjętej przez WHO. Wynik badania poniżej 15 mln plemników w 1 ml nasienia świadczy o oligospermii, schorzeniu będącym najczęstszą przyczyną męskiej niepłodności. Żeby zachęcić mężczyzn do kontroli swojej płodności w Dniu Ojca – 23 czerwca br. – rusza wakacyjna akcja bezpłatnych badań nasienia kampanii „Płodny Polak”, która potrwa do końca lipca br. Badania można wykonać w placówkach Kliniki Bocian w Katowicach, Warszawie i Białymstoku.

– Niepłodność staje się coraz powszechniejszym problemem. Wielu mężczyzn nie wie, że w przyszłości mogą mieć problemy z poczęciem dziecka, bowiem jedyną metodą na sprawdzenie stanu ich płodności jest badanie nasienia, a nadal nieliczni decydują się na profilaktyczną kontrolę swoich plemników. O tym, że warto się badać przekonali się mężczyźni, którzy dotychczas wzięli udział w akcjach kampanii „Płodny Polak”. Wielu z nich upewniło się, że ich nasienie jest w dobrym stanie. Jednocześnie spora grupa dowiedziała się również, że coś niepokojącego dzieje się z ich plemnikami. Dzięki tej informacji mogą zawczasu podjąć działania, przeprowadzić bardziej szczegółową diagnostykę, czy też rozpocząć leczenie, jeżeli jest wskazane – mówi dr Grzegorz Mrugacz, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian, ekspert kampanii „Płodny Polak”.

Oligospermia – zagrożenie dla płodność
Zdrowy mężczyzna posiada od 15 do 300 mln plemników w 1 ml ejakulatu. Natomiast u 30% przebadanych w ubiegłym roku mężczyzn w ramach kampanii „Płodny Polak” liczba plemników nie przekraczała 15 mln/ml nasienia. Kiedy koncentracja plemników nie osiąga minimalnej normy oznacza to, że mężczyzna choruje na oligospermię. Może mieć ona wymiar łagodny (10-15 mln plemników/ml), umiarkowany (5-10 mln plemników/ml), jak i ciężki (0-5 mln plemników/ml). W przypadku, gdy w nasieniu znajdują się tylko pojedyncze plemniki, oznacza to kryptozoospermię, zaś całkowity ich brak azoospermię. Leczenie oligospermii zależy od przyczyn jej powstania, jak i stopnia zaawansowania. Stosowane są zarówno metody chirurgiczne, jak i farmakologiczne.
– Wiele czynników może wpłynąć niekorzystnie na ilość i jakość nasienia, w tym przebyte choroby, urazy, ale też używki, stres, czy przegrzewanie jąder. W przypadku niewielkich odstępstw od normy czasem niewielkie zmiany w życiu, jak chociażby więcej ruchu, zdrowa dieta, mniej stresu może poprawić wyniki nasienia. Niekiedy jednak zaburzenia męskiej płodności wymagają kuracji za pomocą leków lub ingerencji chirurgicznej. Gdy nie przynoszą one oczekiwanych efektów pary starające się o dziecko mogą również skorzystać z metod wspomaganego rozrodu – dodaje dr Grzegorz Mrugacz, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian, ekspert kampanii „Płodny Polak”.

A to już wiesz?  Zmęczenie i przepracowanie – do jakich problemów zdrowotnych jamy ustnej może d

Bezpłatna kontrola męskiej płodności
Szacuje się, że niepłodność dotyka już nawet co piątą parę w Polsce. W równym stopniu za ten problem odpowiada czynnik żeński i męski. Kluczowym działaniem w kwestii diagnostyki płodności u mężczyzn jest badanie nasienia, które można wykonać bezpłatnie w ramach wakacyjnej akcji kampanii „Płodny Polak”. Żeby skorzystać z badania należy zarejestrować się wcześniej telefonicznie w wybranej placówce Kliniki Bocian: w Katowicach tel. 32 70 10 460, w Warszawie tel. 22 300 50 90 lub w Białymstoku tel. 85 744 77 00. Liczba miejsc jest ograniczona.

Przygotowując się do badania mężczyźni powinni pamiętać o zachowaniu wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Nie jest wskazane w tym czasie spożywanie alkoholu, palenie papierosów, ani nadmiar wysiłku fizycznego. Badania nasienia nie powinno także przeprowadzać się w trakcie antybiotykoterapii i co najmniej do 10 dni po jej zakończeniu. Przestrzeganie tych zasad pozwala na uzyskanie wiarygodnego wyniku. Kliniki Bocian dysponują specjalnymi intymnymi pokojami, gdzie można oddać nasienie do sterylnego pojemniczka, skąd niezwłocznie trafi do laboratorium. Wynik można już odebrać po 3 godzinach.
Podczas akcji bezpłatnych badań nasienia zrealizowanych w ramach kampanii „Płodny Polak” w lipcu i listopadzie 2016 roku przebadanych zostało 262 mężczyzn.

Kampania społeczna „Płodny Polak” ma na celu zwrócenie uwagi młodych mężczyzn, zwłaszcza nieposiadających jeszcze dzieci, na rosnącą liczbę zaburzeń płodności wśród Polaków. W ramach projektu prowadzone są działania edukacyjne mające na celu budowanie świadomości mężczyzn w zakresie czynników i zachowań związanych ze współczesnym stylem życia negatywnie wpływających na męską płodność. Kampania zachęca również do profilaktycznych badań nasienia. Kampanię koordynuje Klinika Leczenia Niepłodności „Bocian”, patronat nad nią objęło Polskie Towarzystwo Andrologiczne oraz Polskie Towarzystwo Urologiczne.
Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” należy do wiodących ośrodków zajmujących się leczeniem niepłodności w Polsce. Oferuje pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie niepłodności z zastosowaniem najbardziej zaawansowanych technologii medycyny rozrodu, w tym zapłodnienia in vitro. Zapewnia również usługi z zakresu ginekologii i położnictwa. Pracownicy kliniki są cenionymi specjalistami o międzynarodowym doświadczeniu i uznanych osiągnięciach w dziedzinie niepłodności oraz ginekologii. Placówkę wyróżniają wysokie standardy oraz skuteczność leczenia. Klinika Bocian była jednym z realizatorów rządowego programu refundacji in vitro. Dysponuje trzema oddziałami: w Białymstoku, Warszawie oraz w Katowicach. Klinika powstała w 2006 roku.

A to już wiesz?  Darmowe in vitro?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy