Data publikacji: 2019-09-17
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
Fundacja Eco Textil wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem chce także pokazać, że niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia w sferze sportowej i społecznej.
W Polsce osób z niepełnosprawnościami jest niemal 4,7 mln [1]. To aż 12,2% ludności kraju! Fundacja Eco Textil i Polski Czerwony Krzyż starają się ułatwić ich codzienne funkcjonowanie. W tym celu organizacje tworzą wiele wspaniałych inicjatyw wspierających osoby niepełnosprawne.
Wyjątkowa pomoc dla wyjątkowych ludzi
Fundacja Eco Textil powstała w 2012 roku z inicjatywy firmy Wtórpol, zajmującej się recyklingiem tekstyliów. Od początku swojej działalności skupia się na pomocy osobom borykającym się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Fundacja wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem przekazała prawie 6000 rowerów trójkołowych do osób indywidualnych oraz do 200 bezpłatnych wypożyczalni utworzonych na terenie całego kraju. W czerwcu działalność ta została rozszerzona o dostarczenie do wypożyczalni wózków, balkoników i kul. rozszerzyliśmy działalność wyposażając wypożyczalnie w wózki balkoniki i kule.
Każdy może mieć swój własny Tour de Pologne
Działalność Fundacji opiera się nie tylko na przekazywaniu sprzętu. Organizacja wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem chce także pokazać, że niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia w sferze sportowej i społecznej. Osiągnięcie tego celu było możliwe m.in. podczas 76. edycji największej kolarskiej imprezy w Polsce – Tour de Pologne. Czegoś takiego w Polsce nikt jeszcze nie zrobił!
5 sierpnia w Zabrzu na trzecim odcinku wyścigu, kilka godzin przed finałowym wjazdem kolarzy, odbył się pierwszy w historii Tour de Pologne przejazd osób niepełnosprawnych. Organizacja przejazdu miała na celu pokazanie, że osoby niepełnosprawne mogą aktywnie spędzać czas i dołączać do sportowych aktywności. Wydarzenie było także formą podziękowania osobom, które oddają niepotrzebne ubrania i tekstylia do pojemników oznaczonych logiem PCK lub Eco Textil, ponieważ to właśnie dzięki środkom pozyskanym z recyklingu odzieży sprzęt rehabilitacyjny i trójkołowe rowery są przekazywane osobom niepełnosprawnym.
Poprzez zorganizowanie wspólnego przejazdu chcieliśmy pokazać, że osoby niepełnosprawne mogą aktywnie spędzać czas i dołączać do sportowych aktywności. Uczestnictwo w tak doniosłym wydarzeniu, jakim jest Tour de Pologne było dla nich ogromnym przeżyciem – mówiła w Zabrzu Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil.
Publikacje w mediach
O wyjątkowym wydarzeniu informowało wiele mediów lokalnych i ogólnopolskich, a także przedstawiciele władz samorządowych za pośrednictwem swoich kanałów w social mediach. Publikacje ukazywały się jeszcze przed przejazdem, ale prawdziwa kulminacja nastąpiła już po evencie. Łącznie ukazało się prawie 50 materiałów online, w prasie i telewizji. Za komunikację z mediami odpowiedzialna była agencja PR Come Creations Group.
Początek działania na ogromną skalę
Choć emocje po przejeździe jeszcze nie opadły, Fundacja Eco Textil już intensywnie pracuje nad zupełnie nowym projektem. – Jeszcze jesienią tego roku chcemy uruchomić bezpłatną, internetową wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Będzie to największa tego typu wypożyczalnia w Polsce. Wypożyczyć będzie można m.in. rowery, łóżka rehabilitacyjne z materacami przeciwodleżynowymi, chodziki i wózki – dodaje Monika Lipnicka. Sprzęt będzie dostępny całkowicie bezpłatnie dla osób prywatnych, wypożyczający pokrywa jedynie koszt dostarczenia i odesłania przesyłki. O szczegółach można przeczytać na stronie internetowej Fundacji Eco Textil.
[1] http://www.niepelnosprawni.gov.pl/index.php?c=page&id=78
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie