LIFESTYLE Zdrowie

Nowotwory nerek bez tajemnic – spotkanie dla pacjentów

Nowotwory nerek bez tajemnic – spotkanie dla pacjentów
Jest rzadki, wiedza na temat przyczyn jego występowania jest nadal niewystarczająca, a jego wykrycie najczęściej jest zupełnie przypadkowe. Rak nerkowokomórkowy. Stowarzyszenie GLADIATOR zaprasza na spotkanie edukacyjne „Nowotwory nerek bez tajemnic”, 23 lutego w

Data publikacji: 2019-02-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nowotwory nerek bez tajemnic – spotkanie dla pacjentów
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie

Jest rzadki, wiedza na temat przyczyn jego występowania jest nadal niewystarczająca, a jego wykrycie najczęściej jest zupełnie przypadkowe. Rak nerkowokomórkowy. Stowarzyszenie GLADIATOR zaprasza na spotkanie edukacyjne „Nowotwory nerek bez tajemnic”, 23 lutego w Warszawie.

Nowotwory nerek bez tajemnic - spotkanie dla pacjentów LIFESTYLE, Zdrowie - Jest rzadki, wiedza na temat przyczyn jego występowania jest nadal niewystarczająca, a jego wykrycie najczęściej jest zupełnie przypadkowe. Rak nerkowokomórkowy. Stowarzyszenie GLADIATOR zaprasza na spotkanie edukacyjne „Nowotwory nerek bez tajemnic”, 23 lutego w Warszawie.

Nowotwory nerek bez tajemnic

 

Jest stosunkowo rzadki, a jednocześnie podstępny i zazwyczaj nie ma obiecujących rokowań. Wiedza na temat przyczyn jego występowania jest nadal niewystarczająca, a jego wykrycie najczęściej jest zupełnie przypadkowe. Zazwyczaj nie ogranicza się też do samego narządu, ale często daje przerzuty do odległych tkanek i organów. Rak nerkowokomórkowy (RCC). Czy, mimo jego charakterystyki, polscy pacjenci mogą się przed nim obronić? Czy lekarze dysponują terapiami, które dają nadzieję? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci podczas spotkania edukacyjnego „Nowotwory nerek bez tajemnic”, na które zaprasza Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty GLADIATOR.

 

Kto choruje na raka nerki?

Według Krajowego Rejestru Nowotworów[1] nowotwory nerki stanowią około 4% wszystkich nowotworów u mężczyzn (2700 chorych) i 3% u kobiet (1900 chorych). Najczęściej rozwijają się między 50. a 70. rokiem życia, chociaż pewna odmiana raka nerki dotyczy też dzieci. Szacuje się, że około 30% nowotworów nerki u mężczyzn i około 24% u kobiet ma związek z paleniem tytoniu. Ocenia się, że ponad 1/3 pacjentów z RCC ma przerzuty już w chwili rozpoznania, a u 1/3 pacjentów przerzuty powstaną po leczeniu miejscowym[2]. Przerzuty pojawiają się zazwyczaj w wątrobie, płucach, kościach oraz mózgu.

 

Jak objawia się rak nerki?

Najczęstsze objawy, które mogą wskazywać na raka nerki to, m.in.:

ból zlokalizowany w okolicy lędźwiowej lub podbrzuszu,
zgrubienie wyczuwalne przez powłoki brzuszne,
krwiomocz, bez towarzyszącego bólu, zwykle okresowy,
objawy ogólne pod postacią osłabienia, spadku masy ciała, gorączki lub stanu podgorączkowego, wyniszczenia, niedokrwistości.

A to już wiesz?  Testowanie na HIV podczas Marszu Równości

Warto pamiętać, że guzy o charakterze łagodnym zwykle nie dają żadnych objawów, a ich wykrycie następuje podczas diagnostyki zupełnie innych schorzeń.

 

Czy rakowi nerki można zapobiec?

Medycyna w dalszym ciągu nie jest w stanie określić wszystkich czynników ryzyka, jednakże naukowcy określili kilka elementów mających wpływ na wystąpienie tego nowotworu, jak m.in.:

palenie tytoniu (dwukrotnie większe ryzyko u palaczy!);
nadciśnienie tętnicze;
otyłość;
przewlekła dializoterapia – dializa to leczenie stosowane u osób z nieprawidłową czynnością nerek;
kontakt z pewnymi środkami chemicznymi (w tym azbestem, kadmem oraz substancjami stosowanymi w przemyśle hutniczym).[3]

 

Jak leczyć raka nerki?

Dobór optymalnej dla pacjenta terapii poprzedzony jest określeniem zaawansowania nowotworu. Najczęściej wybieraną metodą leczenia – w przypadku wczesnego stadium raka – jest wycięcie guza, co daje największe szanse na wyzdrowienie pacjenta. Jeśli jednak przeprowadzenie zabiegu nie jest możliwe, stosuje się terapię farmakologiczną. Najnowszym osiągnięciem medycyny w tym obszarze jest immunoterapia, za odkrycie której dwóch naukowców otrzymało nagrodę Nobla. Warto wiedzieć, że głównym celem immunoterapii nowotworów jest wspomaganie układu immunologicznego człowieka w walce z rakiem. Terapia ta zapewnia długotrwałą pamięć układu odpornościowego, dzięki czemu może stale dostosowywać się do zmian biologii nowotworu. W ten sposób immunoterapia daje szansę na długotrwałe przeżycie i dobrą jakość życia pacjentów z zawansowanymi chorobami nowotworowymi, dla których wcześniej szanse przeżycia były bardzo małe.

 

Gdzie szukać wsparcia?

Skonfrontowanie się z diagnozą „rak nerki” jest bardzo trudne tak dla pacjenta, jak i jego rodziny. Powstaje wiele pytań, rodzą się obawy i strach. Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” oferuje pomoc w postaci telefonu zaufania (502 438 648), czynnego codziennie w godz. 08:00 – 20:00, dyżurów w siedzibie stowarzyszenia w każdy poniedziałek, w godz. 16:00-18:00 oraz kontaktu mailowego ([email protected]). Stowarzyszenie Gladiator regularnie organizuje warsztaty edukacyjnie dla pacjentów i ich rodzin – w trakcie spotkań z wybitnymi naukowcami chorzy otrzymują solidną garść wiedzy na temat prawidłowej diagnostyki i najnowocześniejszych form terapii, a w przerwach mogą wymienić się własnymi doświadczeniami związanymi z chorobą i leczeniem. Najbliższe tego typu wydarzenie odbędzie się 23.02.2019 w Warszawie.

A to już wiesz?  Odszkodowania za błędy medyczne – o czym warto wiedzieć?

Bezpłatne spotkanie edukacyjne „NOWOTWORY NEREK BEZ TAJEMNIC”

W dniu 23 Lutego 2019 r. (sobota) o godzinie 11.00, w Warszawie, CENTRUM ONKOLOGII, Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie, ul. W. K. Roentgena 5, wejście „G”, I piętro. 

Informacje o kolejnych warsztatach będą na bieżąco pojawiać się na stronie www.gladiator-prostata.pl.

 

 

 

[1] http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-nerki-c67/

[2] http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2441

[3] W-H Chow, S, L. M. Dong, S. Devesa, Epidemiology and risk factors for kidney cancer, Nat Rev Urol. 2010 May; 7(5): 245–257.

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Nowotwory nerek bez tajemnic - spotkanie dla pacjentów LIFESTYLE, Zdrowie - Jest rzadki, wiedza na temat przyczyn jego występowania jest nadal niewystarczająca, a jego wykrycie najczęściej jest zupełnie przypadkowe. Rak nerkowokomórkowy. Stowarzyszenie GLADIATOR zaprasza na spotkanie edukacyjne „Nowotwory nerek bez tajemnic”, 23 lutego w Warszawie.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy