Data publikacji: 2017-12-19
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Operacje bariatryczne pomagają chorym na cukrzycę
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
Bariatria jest dziedziną medycyny, która rozwija się bardzo dynamicznie. Operacyjne leczenie otyłości jest wskazane nie tylko tylko ze względu na walkę z nadmiernymi kilogramami, ale również wtedy, kiedy występuje groźne powikłanie otyłości, jakim jest cukrzyca.
Bariatria jest dziedziną medycyny, która rozwija się bardzo dynamicznie. Operacyjne leczenie otyłości jest wskazane nie tylko tylko ze względu na walkę z nadmiernymi kilogramami, ale również wtedy, kiedy występuje groźne powikłanie otyłości, jakim jest cukrzyca. Podczas jej leczenia bardzo ważne jest zmniejszenie masy cała, co może zapewnić zabieg chirurgiczny, jednak bez wysiłku ze strony pacjenta nie przyniesie on oczekiwanych efektów.
Otyłość u osób dorosłych może przebiegać bez zaburzeń metabolicznych takich jak: cukrzyca, insulinooporność, zespół metaboliczny. To zjawisko w dużej mierze dotyczy kobiet, które mają tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w rejonie bioder, ud i pośladków. Ten rodzaj otyłości może z czasem prowadzić do zniszczenia chrząstek stawowych, bólu stawów ale nie stanowi zagrożenia życia. Przeciwieństwem jest otyłość typu męskiego, która charakteryzuje się tym, że tkanka tłuszczowa gromadzi się w narządach wewnętrznych. Prowadzi to do rożnych niebezpiecznych powikłań, a najgroźniejszym jest cukrzyca typu 2.
– Cukrzyca, będąca powikłaniem otyłości, skraca życie i może prowadzić do różnych wtórnych problemów takich jak: zaburzenie widzenia, uszkodzenie nerek czy stopa cukrzycowa czyli niegojące się rany na nogach, co w skrajnych sytuacjach wymaga amputacji – przestrzega dr hab. Piotr Myśliwiec, chirurg bariatra i proktolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, współpracujący m.in. z Humana Medica Omeda i dodaje, że u pacjentów, którzy walczą z otyłością i cukrzycą jednocześnie operacja bariatryczna koryguje często wszelkie nieprawidłowości.
Co ważne po zabiegu pacjenci mogą zwykle odstawić leki przeciwcukrzycowe, a poziom cukru w organizmie wraca do normy.
– Skuteczność chirurgicznego leczenia cukrzycy, jeżeli jest ona wynikiem otyłości, sięga nawet 80 procent. To bardzo dużo. I co ciekawe nawet chorzy, którzy nie mają skrajnej otyłości są kierowani na zabiegi bariatryczne. Niestety od stycznia 2017 roku takie leczenie jest refundowane tylko u chorych, których wskaźnik masy ciała przekroczył 40 kg/m2. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszty operacji tylko pacjentów z otyłością trzeciego stopnia – dodaje specjalista z Humana Medica Omeda.
Cukrzyca typu 2, która występuje głównie u pacjentów z otyłością jest problemem około 300 tysięcy Polaków.
– Nie wszyscy pacjenci są świadomi tego, że mogą cierpieć na cukrzycę, ponieważ ignorują takie objawy jak: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu w dużych ilościach, osłabienie, nudności, nadmierne pocenie się. Wszystkim osobom, które borykają się z problemem otyłości zalecam okresowe badanie poziomu cukru. Badanie glikemii może zlecić lekarz rodzinny – mówi Piotr Myśliwiec.
Na czym polega operacja bariatryczna dedykowana cukrzykom?
– Jest to tak zwane ominięcie żołądkowe. To zabieg laparoskopowy, podczas którego pacjent jest całkowicie znieczulony. Wykonuje się niewielkie nacięcia powłok brzucha w pięciu miejscach. Podczas operacji chirurg dzieli żołądek na dwie części, górną wielkości kurzego jajka łączy z jelitem. Dzięki temu pokarm omija większość żołądka i część jelita cienkiego co daje bardzo duże zmiany metaboliczne – opisuje chirurg.
Sam zabieg nie wyleczy nikogo z otyłości, ale pozwoli pacjentowi na tyle zmienić swoje życie, by skutecznie zawalczyć o powrót do normalnego życia.
– Operacja bariatryczna bez czynnego udziału pacjenta oraz zmiany jego trybu życia na aktywny i zdrowego stylu żywienia nie da zadowalających efektów. Po zabiegu zmienia się diametralnie życie pacjenta i staje on przed zupełnie nowymi wyzwaniami i możliwościami – dodaje na zakończenie Piotr Myśliwiec.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie