Data publikacji: 2015-12-28
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Operacje ginekologiczne a seks
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
Niestety, musiałaś poddać się operacji ginekologicznej. Odzyskałaś zdrowie, ale Twoje życie intymne zupełnie straciło smak? Nie musi tak być!
Niestety, musiałaś poddać się operacji ginekologicznej. Odzyskałaś zdrowie, ale Twoje życie intymne zupełnie straciło smak? Nie musi tak być!
Operacje ginekologiczne budzą obawy u wielu kobiet. Najczęściej martwią się one, że stracą swoją seksualność w oczach partnera. Nie jest to do końca prawdą. Mężczyźni co prawda nie odczują zmian w ciele partnerki, ale na pewno w jej nastawieniu. W przybliżeniu tematu pomoże wywiad z doktorem Leszkiem Czekańskim – ginekologiem z Radomskiego Centrum Ginekologiczno-Położniczego.
Najczęstsze operacje ginekologiczne to:
leczenie nietrzymania moczu,
plastyka krocza,
operacja wypadającego narządu rodnego,
usunięcie torbieli jajników lub całych jajników,
usunięcie szyjki macicy,
usunięcie mięśniaków macicy,
histerektomia, czyli zabieg usunięcia macicy,
usunięcie polipów szyjki i jamy macicy.
Jak poważne są operacje z zakresu ginekologii?
-Obecnie, prawie wszystkie operacje ginekologiczne wykonuje się z jak najmniejszą inwazyjnością zabiegami laparoskopowymi. Często nie pozostawiają one żadnych zewnętrznych śladów ingerencji. Polegają na wprowadzeniu narzędzi przez pępek lub małe nacięcie w jego okolicach, najpierw by dokładnie zbadać chory narząd, następnie, by usunąć problem. Oprócz znikomych blizn, kolejną zaletą zabiegów o niskim poziomie inwazyjności jest brak konieczności dłuższego pobytu w klinice. Przeważnie ogranicza się on do jednej doby. Wykonywane są również duże zabiegi ginekologiczne, takie jak histerektomia, czyli częściowe lub całkowite wycięcie macicy z przydatkami lub bez. Zabiegi wykonywane są tradycyjną drogą brzuszną lub laparoskopową.
Jakie są odczucia seksualne kobiet po operacjach ginekologicznych, czy coś ulega zmianie?
-Podstawowym, często odczuwalnym po poważnych operacjach, problemem jest brak libido. Zdarza się tak po operacjach usunięcia jajników lub operacjach, które wpływają na ich ukrwienie. W organizmie kobiety zaczyna wtedy brakować produkowanego przez jajniki testosteronu – to on odpowiada za odczuwanie apetytu na seks. W takich wypadkach przydatna okazuje się kuracja hormonalna. Należy jednak uważać z jej doborem i ustalić poziom testosteronu tak, by nie wywołał niepożądanych skutków ubocznych. Innym skutkiem opisywanym przez pacjentki jest suchość pochwy. Ma to duży wpływ na jakość stosunków seksualnych, często wywołuje dyskomfort, ból
i otarcia, ale łatwo temu zaradzić. Wystarczy używać dostępnych w aptece środków nawilżających – lubrykantów.
Czy razem ze spadkiem libido pacjentki mogą spodziewać się także mniejszej przyjemności ze stosunków?
-Największą trudność powoduje operacja usunięcia macicy. Kobiety najczęściej osiągają orgazm łechtaczkowy lub pochwowy, więc teoretycznie w tej kwestii nic nie powinno się zmienić, jednak podczas szczytowania brakuje im odczuwalnych do tej pory skurczów macicy, przez to kobiety określają orgazm jako niepełny lub słaby. Są zaskoczone nowymi odczuciami, które niestety, najczęściej im się nie podobają.
Czy biorąc pod uwagę szereg niedogodności pooperacyjnych, warto zdecydować się na leczenie?
-Oczywiście, że tak! Operacji ginekologicznych nie można odkładać na później, gdyż potrzeba ich wykonania oznacza najczęściej poważniejsze problemy ze zdrowiem. Najczęściej problemy, które niosą ze sobą operacje ginekologiczne, opierają się na złym nastawieniu pacjentki. Kobiety wraz z narządami rodnymi zdają się tracić swoją kobiecość, jednak pomimo braku macicy czy jajników, wcale nie stają się mniej atrakcyjne. Problem tkwi w psychice, w której zakodowały, że macica jest dla nich takim samym wyznacznikiem kobiecości jak penis męskości. Owszem, kobieta pozbawiona macicy nie będzie mogła urodzić dzieci, ale nie staje się przez to gorszą kobietą. Ten problem musi jednak zwalczyć w swojej głowie.
Czy partner odczuje różnicę w jakości stosunków seksualnych po operacji partnerki?
-Pacjentki pooperacyjne często niechętnie podchodzą do stosunków seksualnych, obawiając się, że partner wyczuje w ich ciele pewne braki. Natomiast, nawet po konieczności skrócenia pochwy, nie będzie on odczuwał różnicy podczas zbliżeń. Jedynie kobieta może czuć dyskomfort, wtedy powinna wybierać takie pozycje seksualne, które pozwolą jej kontrolować głębokość penetracji.
Zdaniem doktora Leszka Czekańskiego – ginekologa z Radomskiego Centrum Ginekologiczno-Położniczego, kobiety, które przeszły operacje ginekologiczne powinny przede wszystkim pogodzić się z nową sytuacją. W innym wypadku ich życie seksualne może stać się problematyczne lub w ogóle zaniknąć. Zmiany w anatomii nie są powodem utraty kobiecości, którą buduje się przecież głównie poprzez osobowość, styl bycia, sposób poruszania się i samopoczucie. Operacje ginekologiczne usuwają chorobę, a nie seksapil. Jeśli pacjentki będą czuły się atrakcyjne same dla siebie, to żaden zabieg nie zaważy na ich ponętności.
Konsultacja merytoryczna: doktor Leszek Czekański – lekarz ginekolog, kierownik Radomskiego Centrum Ginekologiczno – Położniczego (Radom)
http://www.ginmed.com/
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie