LIFESTYLE Zdrowie

Optyk – rzemieślniczy zawód znany już w starożytności, niezbędny w XXI w.

Optyk – rzemieślniczy zawód znany już w starożytności, niezbędny w XXI w.
Jak wynika z badań ponad połowa Polaków – w wieku 18+ – posiada wadę wzroku. Najbardziej niepokojący jest fakt, że coraz gorzej widzą nie tylko osoby starsze, ale też osoby aktywne zawodowo, a także

Data publikacji: 2016-03-16
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Optyk – rzemieślniczy zawód znany już w starożytności, niezbędny w XXI w.
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie

Jak wynika z badań ponad połowa Polaków – w wieku 18+ – posiada wadę wzroku. Najbardziej niepokojący jest fakt, że coraz gorzej widzą nie tylko osoby starsze, ale też osoby aktywne zawodowo, a także młodzież.

Optyk – rzemieślniczy zawód znany już w starożytności, niezbędny w XXI w. LIFESTYLE, Zdrowie - Jak wynika z badań ponad połowa Polaków – w wieku 18+ – posiada wadę wzroku. Najbardziej niepokojący jest fakt, że coraz gorzej widzą nie tylko osoby starsze, ale też osoby aktywne zawodowo, a także młodzież.

Jak wynika z badań[1] ponad połowa Polaków – w wieku 18+ – posiada wadę wzroku. Najbardziej niepokojący jest fakt, że coraz gorzej widzą nie tylko osoby starsze, ale też osoby aktywne zawodowo, a także młodzież. Dlatego obecnie tak istotna jest prawidłowa profilaktyka narządu wzroku. Co ciekawe, aby uzyskać profesjonalną poradę w tym zakresie nie musimy odwiedzać wyłącznie okulisty. Jednym ze specjalistów, z którym możemy porozmawiać na temat naszego wzroku jest optyk. To zawód, którego historia sięga już starożytności, a, jak pokazują statystyki, w XXI wieku jest coraz bardziej potrzebny.

Trochę historii – Aleksander della Spina pierwszym optykiem?

Optyk to, obok optometrysty i okulisty, jeden ze specjalistów zajmujących się ochroną naszego wzroku. Początki tego zawodu sięgają już starożytności. Wówczas zaczęto produkować przedmioty przypominające soczewki. To ówcześni szamani i mędrcy pełniący funkcję „lekarzy”, rozmyślali nad wadami wzroku i szukali skutecznych sposobów na poprawę widzenia. Nie da się jednak ukryć, że ich wiedza na temat narządu wzroku była niepełna.

Okulary, we współczesnym tego słowa znaczeniu, pojawiły się ok. XIV wieku. Z literatury średniowiecznej dowiadujemy się, że są opisywane jako kamienie potrafiące powiększać druk. Można je więc uznać za prototyp soczewki. Aleksander della Spina był pierwszym znanym z nazwiska twórcą okularów. Połączył dwa kamienie, które należało nosić przed oczami, ponieważ wtedy stawały się użytecznym dla nich narzędziem. Sztuka ich wykonywania znana była jednak już nieco wcześniej. Wraz z upływem czasu, popyt na okulary stale rósł – zwłaszcza po wynalezieniu druku (po 1450 r.). Liczba twórców okularów w niektórych miastach była tak duża, że zaczęli oni łączyć się w cechy. Tak powstały pierwsze spółdzielnie optyczne.

A to już wiesz?  Czereśniowy smak lata... o każdej porze roku!

Przez kolejne wieki technika wytwarzania okularów rozwijała się równocześnie z powiększającą się wiedzą na temat samego narządu wzroku. Znaczny postęp w tej dziedzinie zaznaczył się dopiero, gdy poznano zasady optyki, czyli na przełomie XVIII i XIX w. Wówczas nauczono się określać wady refrakcji i sposoby ich korygowania. Rzemieślnicy-optycy tworzyli coraz to lepsze wersje okularów – praktyczniejsze i wygodniejsze. I tak dzieje się do dzisiaj. Współczesny optyk m.in. wykonuje okulary według naszych indywidualnych potrzeb, a także zajmuje się ich konserwacją i naprawą. To jednak nie jedyny zakres jego obowiązków. Czym jeszcze zajmuje się optyk XXI wieku?

Optyk XXI wieku – po czym poznać dobrego optyka?

Jeśli czujemy, że nasz wzrok uległ pogorszeniu to nasze pierwsze kroki powinniśmy skierować właśnie do optyka. Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zajmuje się on nie tylko wykonywaniem okularów na podstawie recepty, ich konserwacją czy naprawą. U doświadczonego optyka, który posiada odpowiednie kwalifikacje możemy otrzymać rzetelne informacje m.in. na temat sposobów korekcji wad wzroku, zalet i wad poszczególnych produktów. Ponadto kompetentny specjalista w salonie optycznym, wytłumaczy jak wybierać oprawki i pomoże zrozumieć, dlaczego często nasz wybór nie jest właściwy.

Najlepiej zdecydować się na taki salon optyczny, w którym pracują technicy optycy lub mistrzowie w zawodzie optyka, którzy mają ukończone kursy refrakcji lub są absolwentami wyższych studiów optycznych. Wówczas możemy liczyć na profesjonalną obsługę, zarówno w zakresie wywiadu nt. naszego narządu wzroku, badania, jak i wyboru odpowiednich sposobów korekcji ewentualnej wady wzroku.

Pamiętajmy, że na wysoki standard obsługi, składają się nie tylko odpowiednie kompetencje. Umiejętność rozmowy, życzliwość i otwartość na potrzeby klienta jest równie ważna jak fachowa wiedza optyczna. Dlatego przed odwiedzeniem salonu optycznego, warto chwilę się nad tym zastanowić. Jednym z szybkich sposobów na zweryfikowanie dobrego optyka jest sprawdzenie, czy jest on zrzeszony w cechu, należącym do Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. To instytucja, która zrzesza jedynie wykwalifikowanych i posiadających doświadczenie zawodowe specjalistów, których obowiązują zapisy Kodeksu Etyczno-Zawodowego Optyka.

A to już wiesz?  Facemodeling - odkryj naturalne i nieprzemijające piękno

 

[1] Źródło: BCMM, Zachowania i preferencje użytkowników okularów, N=2006, maj 2013

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Optyk – rzemieślniczy zawód znany już w starożytności, niezbędny w XXI w. LIFESTYLE, Zdrowie - Jak wynika z badań ponad połowa Polaków – w wieku 18+ – posiada wadę wzroku. Najbardziej niepokojący jest fakt, że coraz gorzej widzą nie tylko osoby starsze, ale też osoby aktywne zawodowo, a także młodzież.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy