Hormonalny monitor płodności
Z racji tego, iż przez większość dni w cyklu menstruacyjnym istnieje minimalne prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, nie ma potrzeby używania środków antykoncepcyjnych. Zamiast nich zaleca się stosowanie monitora płodności, który za pomocą pasków testowych, odczytuje poziom hormonów w porannym moczu i wskazuje czy dzień jest płodny czy nie. Żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% zabezpieczenia przed ciążą, monitor taki ma 96% skuteczności, a przy tym nie wywołuje skutków ubocznych.
Antykoncepcyjne środki hormonalne pod postacią tabletek, plastrów czy zastrzyków są wygodne i skuteczne, jednak ingerują w naturalną pracę organizmu. Mogą prowadzić do bólów głowy, nudności i wymiotów, wzrostu ciśnienia tętniczego, trądziku, krwawień acyklicznych, grzybicy pochwy, przybierania na wadze, obniżenia libido czy pogorszenia nastroju.
Stosowanie prezerwatyw zapewnia dodatkowo ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed wirusem HIV i zapaleniem wątroby typu B, jednak może wpływać negatywnie na spontaniczność i doznania ze stosunków seksualnych. Nawet w przypadku prawidłowego założenia prezerwatywy, może się ona i tak zsunąć lub uszkodzić. Poza tym u niektórych osób może wywoływać także reakcje alergiczne.
Z kolei stosując wkładkę lub spiralę, która jest instalowana w macicy raz na kilka lat, nie musimy pamiętać o regularnym połykaniu tabletki czy zakładaniu prezerwatywy przed każdym stosunkiem. Jednak jak każda metoda antykoncepcyjna, także i ta ma swoje wady. Nawet po prawidłowym umieszczeniu wkładki może dochodzić do skurczy, plamień, obfitych miesiączek, infekcji intymnych czy niepłodności. Natomiast stosowanie spirali zwiększa ryzyko zapalenia przydatków, ciąży pozamacicznej, może także dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Rytm kobiecej płodności wyznacza cykl, którym sterują hormony. To pod ich wpływem co miesiąc dojrzewa w jajniku pęcherzyk Graafa z komórką jajową, a następie dojrzała komórka jajowa, przez jajowód, przemieszcza się do macicy. Moment jej uwolnienia z jajnika nazywany jest owulacją lub jajeczkowaniem. Aby było możliwe zajście w ciążę, komórka jajowa musi zostać zapłodniona przez plemnik w ciągu maksymalnie 24 godzin od chwili owulacji. Jednak okres płodny trwa dłużej, gdyż plemniki mogą żyć w organizmie kobiety nawet do 4 dni. Dlatego jeśli do stosunku dojdzie 4 dni lub krócej przed owulacją, również zajście w ciążę jest bardzo możliwe.
Skoro przez większość dni w miesiącu istnieje minimalne prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, nie ma potrzeby używania środków antykoncepcyjnych. Jak zatem wiedzieć, kiedy nastąpi owulacja, a co za nią idzie, kiedy przypadają dni płodne?
Metoda kalendarzykowa jest ryzykowna i zawodna, gdyż co prawda nie szkodzi zdrowiu kobiet, jednak nie uwzględnia czynników, które zaburzają miesięczny cykl kobiety. W okresach stresu, podróży (szczególnie zmian klimatycznych) czy nadmiernego wysiłku fizycznego, wyliczenie dni płodnych i bezpłodnych może być nieprawidłowe. Inną tradycyjną metodą wyliczania tych dni jest obserwacja śluzu. Nawet jeśli stosująca ją kobieta będzie sumiennie dokonywać codziennych pomiarów, nie będzie jej łatwo zinterpretować wyniki i wyciągnąć wnioski.
Monitor płodności Persona, który w naszym kraju sprzedaje apteka apo-discounter.pl, poprzez interpretację zmian stężeń hormonów (LH i Estradiolu lub E3G) podczas trwania cyklu, określa dni płodne i niepłodne w trakcie cyklu menstruacyjnego. Posiada ekran dotykowy, a do zasilania potrzebuje 2 alkalicznych baterii AA 1,5 V. Należy dokupić do niego paski testowe, które sprzedawane są w opakowaniu zawierającym 16 sztuk (wystarczą do dokonywania pomiarów podczas 2 kolejnych cykli) lub 32 sztuki (na 4 cykle). Gromadzą one hormony z pierwszej porcji oddanego w danym dniu moczu i przetwarzają w informacje, które może odczytać monitor.
Przed udaniem się do toalety, należy sprawdzić monitor (w dniu testu powinna migać lampka testowa, możliwe jest również ustawienie alarmu). Końcówką testową paska należy zaabsorbować mocz (bezpośrednio lub pobrany wcześniej do suchego, czystego pojemnika). Po włożeniu paska, urządzenie w ciągu 5 minut odczyta wynik. O zakończeniu testu kobieta zostanie poinformowana sygnałem, wówczas należy wyciągnąć tester.
Następnie na monitorze płodności Persona wyświetli się światełko:
– zielone, co oznacza, że jest to dzień, w którym kobieta może współżyć bez stosowania dodatkowej antykoncepcji (w tym czasie monitor może wyświetlać dodatkowe informacje, np. datę wykonania kolejnego testu)
– czerwone, czyli dzień, w którym istnieje wysokie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, gdyż trwa wówczas owulacja (należy zrezygnować ze współżycia lub stosować dodatkową antykoncepcję).
W przypadku niewykonania testu w wyznaczonym dniu, urządzenie wyświetli informację o pominięciu testu, a następnie wykorzysta zapisane informacje w kolejnym cyklu. W przypadku pominięcia kilku testów, prawdopodobnie urządzenie będzie wyświetlać więcej ?dni czerwonych?.
Monitor nie może być stosowany przez kobiety:
– których cykl jest krótszy niż 23 dni lub dłuższy niż 35 dni
– mające objawy związane z przekwitaniem
– karmiące piersią
– stosujące środki hormonalne (antykoncepcję hormonalną, leki używane w leczeniu niepłodności, hormonalną terapię zastępczą) lub inne mające wpływ na cykl
– przyjmujące antybiotyki zawierające tetracykliny
– cierpiące na zaburzenia czynności wątroby, nerek lub zespół policystycznych jajników.
Link do zakładki nt. produktu https://www.apo-discounter.pl/persona-monitor-podnoci-p-52417.html