Data publikacji: 2018-06-22
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Pielęgnacja blizn bez tajemnic
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
Dr Ewa Rybicka z Kliniki Estetica Nova odpowiada na najbardziej nurtujące pytania dotyczące blizn i podpowiada jak je leczyć.
W prawidłowej skórze włókna kolagenowe są ułożone w bardzo uporządkowany sposób, ale w procesie starzenia ulegają rozproszeniu, skróceniu i stają się mniej elastyczne. Podobnie dzieje się kiedy powstaje blizna – tworzy swego rodzaju chaos w nowych włóknach i dlatego staje się trudna do usunięcia. Dr Ewa Rybicka z Kliniki Estetica Nova odpowiada na najbardziej nurtujące pytania dotyczące blizn i podpowiada jak je leczyć.
Z jakimi rodzajami blizn lekarze mają do czynienia najczęściej?
Do gabinetów medycyny estetycznej zgłaszają się pacjenci z bliznami różnego pochodzenia. Najczęściej są to te potrądzikowe, czyli atroficzne, zanikowe – ich leczenie jest skomplikowane i wieloetapowe, aby uporać się z takimi biznami używa się laserów radiofrekwencyjnych. Naszymi pacjentami są również często także osoby po samookaleczeniu, które chcą pozbyć się nieestetycznych śladów na ciele. To zazwyczaj blizny stare, przerosłe, powstałe w wyniku urazów mechanicznych, zupełnie niezgodne z liniami napięcia skóry. Ten problem dotyka również kobiet i mężczyzn po operacji tarczycy, z widoczną blizną na szyi, którym zależy na jej prawidłowym zagojeniu. Coraz częściej do gabinetów zgłaszają się również młode mamy po cesarskim cięciu, pragnące aby w przyszłości ich blizna była jak najmniej widoczna.
Jak powinna wyglądać prawidłowo powstała blizna, a kiedy powinniśmy zwrócić się do specjalisty?
Blizny mozemy dzielić np. ze względu na czas powstania, na świeże i dojrzałe. Pierwsze charakteryzują się tym, iż mają czerwone zabarwienie i są lekko wypukłe, a proces ich dojrzewania trwa nawet do 24 miesięcy. Z kolei prawidłowo dojrzale blizny są mniej widoczne, lekko jaśniejsze od skóry otaczającej, nie stwarzają żadnych napięć, nie naciągają skóry i nie są przyrośnięte do tkanki podskórnej, w związku z tym nie powodują powstawania przykurczów i są elastyczne. Chociaż każdą bliznę można skutecznie zmniejszyć i poprawić jej wygląd, najlepsze efekty przynoszą działania podjęte jak najszybciej po wygojeniu się urazu. Im blizna jest bardziej świeża, tym lepiej reaguje na stosowaną terapię. Szybkie działanie pozwoli uniknąć przerostów tkanki i jej odbarwienia. Z leczeniem blizn nie warto zwlekać!
Jak pielęgnować bliznę, aby była prawie niewidoczna?
Gojenie się blizn po operacji, trądziku czy po oparzeniach można wspomagać odpowiednio dobraną pielęgnacją. Do odbudowy naskórka, niezbędne jest nawilżenie uszkodzonego obszaru oraz ochrona skóry wokół niego. W okresie letnim, kiedy przebywamy więcej na słońcu warto zabezpieczyć bliznę. Ponieważ tkanka ta nie posiada naturalnego pigmentu, blizny nie opalają się, co sprawia, że stają się jeszcze bardziej widoczne. Pomocne mogą okazać się plastry Contractubex®. Długotrwałe działanie substancji aktywnych preparatu (6-12 godzin) pozytywnie wpływa na końcowy efekt leczenia. Podwójny mechanizm działania reguluje proces bliznowacenia, zapobiegając powstawaniu przerosłych blizn, jednocześnie je zmiękczając, wygładzając i uelastyczniając.
Contractubex® plastry na noc są dostępne w aptekach bez recepty. Cena ok. 98 zł (21 plastrów, 12×3 cm).
Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Informacje o produkcie: Egora sp. z o.o. sp.k. tel: 22 252 89 55 www.contractubex.pl
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie