BIZNES Finanse

Pół roku z pandemią COVID-19

Pół roku z pandemią COVID-19
Pół roku z pandemią

Data publikacji: 2020-12-02, 17:00
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Pół roku z pandemią COVID-19
Kategoria: BIZNES, Finanse,

Pół roku z pandemią COVID-19

Pół roku z pandemią COVID-19

Finanse osobiste w Polsce i Europie

 

Choć trudno w to uwierzyć, temat pandemii koronawirusa towarzyszy nam już od ponad pół roku. Wielu z nas przyzwyczaiło się już do takiego stanu rzeczy, dostosowując styl życia do nowej, panującej rzeczywistości. Co ciekawe jednak, ponad 50 proc. Polaków nie odczuwa skutków pandemii i nie podejmuje w związku z tym żadnych, poważniejszych decyzji finansowych. Co zmienił COVID-19 w kwestiach finansów osobistych w Polsce i Europie?

 

Ponad połowa Polaków bez zmian w portfelu

 

Raport “Polaków portfel własny – czas zmian”, zrealizowany na zlecenie Santander Consumer Banku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych jasno wskazuje, że ponad 50 proc. Polaków nie odczuwa większych zmian związanych z panującą pandemią COVID-19. Do grupy osób udzielających takiej odpowiedzi należą w głównej mierze osoby starsze oraz niepobierające świadczeń z tytułu 500+. Co trzeci z rodaków stara się jednak oszczędzać i mieć większą kontrolę nad swoimi finansami. 

Zachowania konsumenckie oraz stosunek Polaków do finansów w czasie pandemii nie odbiega znacząco od norm panujących w innych krajach europejskich. Według badania “Finansowy Barometr ING”, 46 proc. polskich respondentów odpowiedziało, że w czasie pandemii wydaje mniej. Takiej samej odpowiedzi udzieliło 55 proc. respondentów z Włoch i Luksemburgu, 47 proc. francuskich i belgijskich ankietowanych oraz 51 proc. Brytyjczyków. Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o oszczędzanie – w większości krajów europejskich jedynie co 3 obywatel stara się zgromadzić oszczędności w tym trudnym czasie. 

Można zauważyć pewną prawidłowość w zachowaniach konsumenckich Europejczyków, którzy z rozsądkiem podchodzą do kwestii wydatków i oszczędności. Nastawienie mieszkańców sąsiednich krajów jest zbliżone do naszego- średnio jedna na trzy osoby oszczędza. W zdecydowanej większości są to kobiety. – komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl). – Wskazuje to na uniwersalny w skali kontynentu model zarządzania budżetem, który określiłbym mianem zachowawczego optymizmu finansowego – dodaje. 

A to już wiesz?  Wielka mobilizacja Wojsk Obrony Terytorialnej do walki z pandemią. Żołnierzy przybywa w szpitalach i punktach pobrań

 

Koronawirus zmienił rynek wynajmu

 

Niekwestionowanie, wpływ pandemii koronawirusa odczuł rynek wynajmu mieszkań, zwłaszcza w dużych, studenckich miastach. W związku z zamknięciem uczelni i przejściem na nauczanie zdalne, wielu studentów zdecydowało się na powrót do rodzinnych miast, w celu zaoszczędzenia pieniędzy, poprzez uniknięcie kosztów wynajmu. Zgodnie z raportem „Studenci na rynku nieruchomości 2020” przygotowanym przez Centrum AMRON, aż 27 proc. studentów zrezygnowało z wynajmu całkowicie, natomiast 15 proc. ustaliło z właścicielem mieszkań nową, niższą kwotę wynajmu. Tańsze lokum znalazło również 15 proc. 

 

Recepta na finanse? Brak długów i rozsądne planowanie 

W dobie pandemii eksperci zalecają także wprowadzenie kilku zdrowych nawyków finansowych, które pomogą zapobiec problemom finansowym oraz zaoszczędzić pieniądze na wypadek niespodziewanych wydatków. Jednym z nich jest jak najszybsze uporanie się z zaległymi długami. 

Warto jest jak najszybciej uporać się z zaległymi opłatami i należnościami. Jeśli posiadamy większą ilość wolnych środków – przeznaczmy je na spłatę zaległości, aby jak najszybciej się ich pozbyć. Warto także przeanalizować sytuację finansową przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, by mieć pewność, że podołamy ich spłacie, nawet jeśli nasza sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu. – komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl) 

Warto także zadbać o planowanie domowego budżetu i racjonalne podejście do wydatków. Przydatne mogą okazać się wszelkiego rodzaju porównywarki internetowe. 

Zanim zdecydujemy się na zakup nowych sprzętów czy produktów, warto skorzystać z powszechnych porównywarek internetowych – tak, by nie przepłacać i wybrać optymalną opcję cenową. Dodatkowo w planowaniu codziennych wydatków pomocne mogą okazać się listy zakupów z dokładnym określeniem, ile możemy na nie przeznaczyć. To w prosty sposób ułatwia zarządzanie, a dodatkowo pozwala nieco oszczędzić –  dodaje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl) 

A to już wiesz?  Kobiety w ciąży edukują się na forach i w mediach społecznościowych. O badaniach USG i KTG powstaje miesięcznie ok. 3 tys. publikacji

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Pół roku z pandemią COVID-19 BIZNES, Finanse - Pół roku z pandemią COVID-19

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy