LIFESTYLE Zdrowie

Polak nie wie, co to HIV

Polak nie wie, co to HIV
Poziom wiedzy o HIV jest w Polsce niski. Nie badamy się i często nie wiemy, jak wirus się przenosi. Zapomnieliśmy o czasach, gdy epidemia była na pierwszych stronach gazet. Z okazji Światowego Dnia AIDS o zagrożeniu przypominać będzie czerwona kokardka wyświetlana w

Data publikacji: 2019-11-19
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Polak nie wie, co to HIV
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie

Poziom wiedzy o HIV jest w Polsce niski. Nie badamy się i często nie wiemy, jak wirus się przenosi. Zapomnieliśmy o czasach, gdy epidemia była na pierwszych stronach gazet. Z okazji Światowego Dnia AIDS o zagrożeniu przypominać będzie czerwona kokardka wyświetlana w stolicy.

Polak nie wie, co to HIV LIFESTYLE, Zdrowie - Poziom wiedzy o HIV jest w Polsce niski. Nie badamy się i często nie wiemy, jak wirus się przenosi. Zapomnieliśmy o czasach, gdy epidemia była na pierwszych stronach gazet. Z okazji Światowego Dnia AIDS o zagrożeniu przypominać będzie czerwona kokardka wyświetlana w stolicy.

Poziom wiedzy o HIV i AIDS jest w Polsce zatrważająco niski. Nie badamy się i często nie wiemy nawet, jak ten wirus się przenosi. Zapomnieliśmy o czasach, gdy epidemia była na pierwszych stronach gazet. Z okazji Światowego Dnia AIDS w tym roku o zagrożeniu przypominać będzie czerwona kokardka wyświetlana na fasadach budynków stolicy.

Warszawa, 19 listopada 2019 r. – Co wiedzą Polacy o HIV? Dostępne badania pokazują, że niewiele. Ponad połowa z nas nie zna dróg zakażenia. 40% nie wie, gdzie można zrobić test. Bardzo źle wygląda świadomość wirusa nawet wśród pracowników ochrony zdrowia. Ta niewiedza jest groźna, bo choć HIV, dzięki nowym lekom, nie jest już tak niebezpieczny jak kiedyś, to jednak żeby poddać się leczeniu, trzeba wiedzieć, że się z tym wirusem żyje. Kto nie jest tego świadom, ryzykuje zdrowiem swoim i partnera. W tym roku – podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV przypadającego na 22-29 listopada oraz w Światowym Dniu AIDS 1 grudnia – Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae będzie przypominać o wciąż aktualnym zagrożeniu wyświetlając w przestrzeni miejskiej Warszawy czerwoną kokardkę z napisem „Razem przeciw HIV”.

Z opublikowanych w tym roku wyników ankiety internetowej przeprowadzonej przez Ewę Janiszewską, Dominikę Plutę oraz Tadeusza Dobosza z Zakładu Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu[1] wynika, że tylko mniej niż połowa z nas zdaje sobie sprawę, że zakażenie HIV nie jest równoznaczne z AIDS. Około 30% respondentów nie zetknęło się z określeniem „okno serologiczne”. Szczególnie niepokojące są odpowiedzi osób związanych z ochroną zdrowia (pracownicy oraz studenci medycyny): ponad 50% z nich nie umiało poprawnie wskazać, jakie są drogi zakażenia. Mało tego – jedna piąta spośród nich nie wie, gdzie wykonać testy na HIV, choć lista Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych dostępna jest w internecie od lat! Co więcej, w ankiecie wzięły udział przede wszystkim osoby młode (21-26 lat), pochodzące głownie z dużych miast. Wobec takiego poziomu niewiedzy trudno się dziwić, że ledwie połowa respondentów wiedziała, jaki jest symbol solidarności z osobami zakażonymi HIV.

A to już wiesz?  Soczewki pod lupą

Żeby choć trochę zmienić sytuację, ten właśnie symbol – czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” – będzie obecna w przestrzeni miejskiej Warszawy podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV oraz w Światowym Dniu AIDS. Ma przypomnieć, jak ważne jest testowanie się w kierunku zakażenia. To bardzo ważne, ponieważ, zgodnie z szacunkami, jak dotąd przebadało się w tym kierunku mniej niż 10% Polaków. Wg informacji organizacji pozarządowych wspierających osoby z HIV, mimo rekomendacji Ministerstwa Zdrowia, nie wszyscy ginekolodzy kierują na testy kobiety w ciąży.

„HIV jest tym groźniejszy im mniej o nim wiemy. A wiemy za mało. Organizując od lat akcję wyświetlania czerwonej kokardki na budynkach w Warszawie i innych polskich miastach chcemy zachęcić do badania się. Nie tylko podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV. W Polsce dostępne jest bezpłatnie nowoczesne, bardzo skuteczne i bezpieczne leczenie. Z HIV można żyć do starości, mieć zdrowe dzieci i normalnie pracować. Trzeba jednak się leczyć, a nie będzie się leczył ktoś, kto o zakażeniu nie wie” – powiedział Mateusz Liwski z Res Humanae.

Statystyki są jednoznaczne: liczba zakażeń rośnie. Codziennie wynik „pozytywny” dostają w Polsce 3-4 osoby. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny informuje, że od początku wdrożenia badań w Polsce do 30 kwietnia 2019 zakażenie HIV wykryto u 24 303 osób, AIDS zdiagnozowano u 3 692, a zmarło na AIDS – 1 418. Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku HIV wykryto u 372 osób, u 25 zdiagnozowano AIDS, a 7 – zmarło. Tych śmierci można było uniknąć, gdyby tylko poziom wiedzy na temat HIV/AIDS był w Polsce wyższy.

„Kokardka jeździ przede wszystkim w Warszawie, bo Mazowsze od lat zajmuje niechlubne pierwsze miejsce pod względem liczby nowo wykrywanych zakażeń. W 2018 roku zarejestrowano w tym województwie aż 238 przypadków HIV. Tymczasem mieszkając na co dzień w Warszawie widzę, że wypieramy ze świadomości ryzyko zakażenia tym wirusem. Nie chcemy pamiętać, że wystarczy do tego tylko jeden kontakt seksualny bez zabezpieczenia. Niewiedza, w której wygodnie tkwimy jest groźna dla nas samych i dla naszych bliskich. To powinno się zmienić” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci zajmującego się promocją profilaktyki i edukacją o HIV/AIDS.

A to już wiesz?  Świąteczne szaleństwa bezpieczne dla wątroby

***

Dodatkowych informacji udziela:

Mateusz Liwski

Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”                     
Tel.: 601 331 952                           

 

[1] Janiszewska E., Pluta D., Dobosz T. „Ocena stanu wiedzy młodych ludzi na temat HIV/AIDS” w: „Alergia, astma, immunologia” 2019, 24 (1), str. 24-29

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Polak nie wie, co to HIV LIFESTYLE, Zdrowie - Poziom wiedzy o HIV jest w Polsce niski. Nie badamy się i często nie wiemy, jak wirus się przenosi. Zapomnieliśmy o czasach, gdy epidemia była na pierwszych stronach gazet. Z okazji Światowego Dnia AIDS o zagrożeniu przypominać będzie czerwona kokardka wyświetlana w stolicy.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy