Data publikacji: 2019-01-11
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Prof. Szaflik: korygujemy wady wzroku używając metody nagrodzonej Noblem
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
W tym roku Nagrodami Nobla z fizyki uhonorowano twórców przełomowych wynalazków z dziedziny laserów, w tym "metody generowania bardzo intensywnych i ultrakrótkich impulsów optycznych" (CPA). Znajduje ona zastosowanie w SMILE, innowacyjnej technice laserowej korekcji wad wzroku.
W tym roku Nagrodami Nobla z fizyki uhonorowano twórców przełomowych wynalazków z dziedziny laserów, w tym "metody generowania bardzo intensywnych i ultrakrótkich impulsów optycznych" (CPA). Znajduje ona zastosowanie w SMILE, innowacyjnej technice laserowej korekcji wad wzroku. Używamy jej w naszej Klinice na co dzień – mówi prof. Jerzy Szaflik, autorytet okulistyczny, założyciel Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”.
Laureatami nagrody Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk są Francuz, prof. Gérard Mourou i Kanadyjka, prof. Donna Strickland, pierwsza od 55 lat kobieta uhonorowana w dziedzinie fizyki przez Komitet Noblowski. Stworzona przez nich metoda CPA („chirped pulse amplification”) umożliwia wzmacnianie ultrakrótkich impulsów optycznych, co zrewolucjonizowało fizykę laserową, a wraz z nią między innymi chirurgię. Dzięki CPA można bowiem używać laserów do bardzo precyzyjnego cięcia czy wnikania w głąb tkanki, co pozwala wykonywać niezwykle trudne i skomplikowane zabiegi i operacje – w tym oczu.
„CPA zastosowana jest w najbardziej obecnie zaawansowanej technologicznie metodzie laserowej korekcji wad wzroku, czyli SMILE” – mówi prof. Jerzy Szaflik, wybitny okulista, pionier laserowych korekcji wad wzroku w Polsce. „Tutaj ultraszybkiego lasera używa się do wycięcia mikrosoczewki wewnątrz rogówki, którą następnie usuwa się poprzez nacięcie o długości 2,5-4 mm. Tzw. laser femtosekundowy jest tak precyzyjny, że można nim wytworzyć wyjątkowo cienką mikrosoczewkę, a więc korygować duże wady wzroku, nawet do -10 dioptrii. To wartości niedostępne dla innych metod korekcji”.
Ale SMILE to też skrócenie czasu rekonwalescencji po zabiegu. „W przeciwieństwie do starszych metod laserowej korekcji wzroku nie ma tu konieczności usunięcia nabłonka i powierzchownych warstw rogówki, czy związanego z tym noszenia soczewki opatrunkowej” – dodaje prof. Szaflik. „Przekłada się to na wyraźnie większy komfort pacjenta w okresie pooperacyjnym, szybszą stabilizację widzenia i mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych”.
Jednocześnie metoda – choć relatywnie nowa – dowiodła już swojego bezpieczeństwa. Znalazło to odbicie w dopuszczeniu do użytku przez znaną z rygorystyczności amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Laser femtosekundowy wyposażony jest w system przerywający jego pracę w momencie wykrycia ruchu gałki ocznej, a sam proces wycinania mikrosoczewki trwa jedynie ok. 30 sekund. Metoda ta jest stosowana już od ponad 10 lat przez ponad 1 000 chirurgów na całym świecie. Wykonano nią dotychczas 1,5 miliona zabiegów.
Kto może skorygować wzrok z pomocą SMILE? Do zabiegu kwalifikują się osoby dorosłe, najczęściej po 20. roku życia, ze stabilną wadą wzroku przez co najmniej rok poprzedzający zabieg. Metodą SMILE koryguje się krótkowzroczność do -10 dioptrii i astygmatyzm krótkowzroczny do -2 dioptrii. A co z osobami cierpiącymi na dalekowzroczność? Im najczęściej proponuje się metody alternatywne, takie jak EBK.
Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” Klinika prof. Jerzego Szaflika
ul. Dolańskiego 2, Warszawa
okolaser.com.pl
„Oczy są najważniejsze” to inicjatywa prof. Jerzego Szaflika i jego współpracowników, mająca na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej oczu i pełnego zrozumienia ich funkcji oraz roli wzroku w codziennym życiu. Chodzi nie tylko o wykonywanie zawodu, ale też o spełnianie osobistych pasji oraz odnoszenie życiowych sukcesów.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie