LIFESTYLE Zdrowie

Profilaktyka raka piersi. Zaczynamy różowy październik

Profilaktyka raka piersi. Zaczynamy różowy październik
​Tylko wczesna i trafna diagnoza, której nie można wykonać bez odpowiednich badań zwiększa szansę kobiet na uchronienie się przed złośliwymi nowotworami

Data publikacji: 2017-10-01
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Profilaktyka raka piersi. Zaczynamy różowy październik
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie

​Tylko wczesna i trafna diagnoza, której nie można wykonać bez odpowiednich badań zwiększa szansę kobiet na uchronienie się przed złośliwymi nowotworami piersi.

Profilaktyka raka piersi. Zaczynamy różowy październik LIFESTYLE, Zdrowie - ​Tylko wczesna i trafna diagnoza, której nie można wykonać bez odpowiednich badań zwiększa szansę kobiet na uchronienie się przed złośliwymi nowotworami piersi.

Tylko wczesna i trafna diagnoza, której nie można wykonać bez odpowiednich badań zwiększa szansę kobiet na uchronienie się przed złośliwymi nowotworami piersi. Niestety, statystki są przerażające i świadczą o tym, że badania profilaktyczne wciąż są bagatelizowane. Tylko w Polsce, co roku walkę z rakiem piersi przegrywa blisko 5 tysięcy kobiet.

 

Od 1985 roku październik uznany został za miesiąc Świadomości Raka Piersi, którego nieodzownym symbolem jest różowa wstążka. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej pobudzać wyobraźnię i świadomość czyhających zagrożeń.

 

Na całym świecie przez cały październik organizowane są spotkania informacyjne, manifestacje, różowe marsze, happeningi. Pacjentkom proponowane są dodatkowe pakiety kontrolne. To wszystko ma im uświadomić jak cenne są regularnie wykonywane badania i świadoma samokontrola. Kolejny raz do akcji włącza się Centrum Medyczne Medicover Białystok, proponując paniom ultrasonograficzne badanie piersi.

 

– Wciąż spotyka się pacjentki, u których diagnoza została postawiona zbyt późno i muszą one być poddawane zabiegom mastektomii, chemio i radioterapii. To niezwykle trudne, traumatyczne i długotrwałe procesy lecznicze – mówi specjalista radiologii lek. med. Izabela Wydrycka z Medicover Białystok i dodaje, że odpowiednio wczesne wykrycie zmian w piersiach daje zdecydowanie większe szanse na powrót do zdrowia.

 

„To nie mój problem”, „Ja na pewno nie zachoruję”, „Nie mam czasu się przebadać” – to najczęstsze wymówki pań, które niejednokrotnie kończą się tragicznie. A wystarczy zacząć od nauki właściwej samokontroli piersi, którą należy rozpocząć już w dwudziestym roku życia. Powinna być ona powtarzana regularnie co miesiąc, mniej więcej tego samego dnia cyklu. Cenna informacja dla zapracowanych i nie mających czasu kobiet jest taka, że samobadanie trwa najwyżej 10 minut..

A to już wiesz?  Lokalne specjały na Jarmarku w Porcie Łódź

– To 10 minut, które może uratować nasze życie… Każda zauważona zmiana powinna być niezwłocznie skonsultowana z lekarzem – podkreśla specjalistka. 

 

Kolejnym profilaktycznym krokiem, który nie jest ani czasochłonny, ani inwazyjny, ani tym bardziej skomplikowany jest USG piersi. To podstawowe badanie powinna cyklicznie wykonywać każda kobieta, która ukończyła 20 rok życia, szczególnie ta, która jest leczona lekami antykoncepcyjnymi lub jest genetycznie obciążona ryzykiem zachorowania. Jest ono całkowicie bezbolesne i polega na badaniu sutków przy pomocy fal ultradźwiękowych.

 

– Nowoczesne aparaty USG dają szansę wykrycia nawet kilkumilimetrowej zmiany i możliwość rozróżnienia groźnego guza litego od niegroźnej torbieli. Co ważne badanie trwa zaledwie kilkanaście minut i nie trzeba się do niego w szczególny sposób przygotowywać. Najlepiej jeśli zostanie ono wykonane w pierwszej połowie cyklu, czyli zaraz po menstruacji.  – radzi doktor Wydrycka z Białostockiego Centrum Onkologii.

 

Wskazaniem do wykonania badania USG jest wyczuwalny guzek bez dolegliwości bólowych, krwisty wyciek z brodawki sutkowej, powiększenie węzłów chłonnych w dołkach pachwowych, wciągnięcie brodawki sutkowej, ból, wyczuwalne zmiany w piersiach lub węzłach chłonnych, asymetria i obrzęk piersi, ból.

 

Trzeba jednak pamiętać, że USG nie jest badaniem, które zastąpi skuteczną przy wczesnym wykrywaniu nowotworów mammografię. Tę powinny wykonywać obowiązkowo kobiety po ukończeniu 50 roku życia, a ultrasonografia jest w ich wypadku uzupełnieniem kompleksowej diagnostyki.

 

Więcej informacji na stronie Medicover Białystok: www.qmedica.pl

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Profilaktyka raka piersi. Zaczynamy różowy październik LIFESTYLE, Zdrowie - ​Tylko wczesna i trafna diagnoza, której nie można wykonać bez odpowiednich badań zwiększa szansę kobiet na uchronienie się przed złośliwymi nowotworami piersi.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy