Data publikacji: 2017-02-28
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Przed wami Narodowy Test Wiedzy o Walce z Rakiem
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
Rak jest podstępną chorobą, która bezpośrednio lub pośrednio dotyka nas wszystkich. Zmagania z nią to prawdziwa walka, w której amunicją jest wiedza i niezbędne do leczenia środki finansowe.
W obliczu często niewystarczającej opieki medycznej i braku skutecznego leczenia, pacjenci onkologiczni w Polsce muszą wiedzieć, jak zwiększyć swoje szanse na pokonanie choroby. Jakie nowoczesne terapie dostępne są w Polsce? Do którego specjalisty się udać? Ile kosztuje leczenie za granicą? To tylko niektóre z pytań, które muszą sobie zadać. Pacjenci wykazują się prawdziwą odwagą w tej walce, dlatego warto już teraz solidarnie stanąć po ich stronie. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie swojego stanu wiedzy o tej chorobie, w czym pomoże Narodowy Test o Walce z Rakiem, przygotowany przez Fundację Onkologiczną Alivia, dostępny na www.testoraku.pl.
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów każdy Polak choć raz w swoim życiu zetknie się
z rakiem bezpośrednio lub w otoczeniu najbliższych. Co więcej, problem ten będzie rósł. Dzięki testowi przygotowanemu przez Fundację Onkologiczną Alivia, dowiemy się m.in.: ile osób zachoruje na raka,
czy pracodawca ma możliwość zwolnić pracownika, u którego zdiagnozowano tę chorobę, czy istnieją wirusy wywołujące raka oraz ile innowacyjnych terapii onkologicznych najczęściej stosowanych w Europie jest dostępnych w Polsce bez ograniczeń.
Wiedza to bardzo ważne narzędzie do prowadzenia skutecznej walki z rakiem. Z jednej strony trzeba znać sposoby na zmniejszenie ryzyka zachorowania, z drugiej zaś pamiętać o regularnym wykonywaniu badań diagnostycznych. To one zwiększają szanse na wczesne rozpoznanie oraz rozpoczęcie leczenia, a czas w przypadku raka jest kluczowy. Aby wypowiedzieć rakowi wojnę, trzeba być na bieżąco ze światowymi aktualnościami w dziedzinie onkologii, wiedzieć gdzie i czym powinno się leczyć oraz do kogo zwrócić się o pomoc w celu pozyskania potrzebnych informacji i pieniędzy na bardzo drogie leczenie. Dlatego warto odpowiednio przygotować się do podjęcia walki z rakiem – sprawdzić stan swojej wiedzy i zacząć ją uzupełniać. Pomoże w tym Narodowy Test Wiedzy o Walce z Rakiem, czyli badanie wiedzy Polaków o profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu chorób nowotworowych. Test można rozwiązywać na stronie internetowej www.testoraku.pl.
Uruchomiliśmy Narodowy Test Wiedzy o Walce z Rakiem po to, by sprawdzić jaki jest stan podstawowej wiedzy na temat sytuacji onkologicznej w Polsce. Chcemy skłonić szeroką opinię publiczną do pogłębiania wiedzy na ten temat, bo niestety, może się ona w pewnym momencie okazać niezbędna. Kolejnym celem jest edukacja na temat chorób nowotworowych i uświadomienie, że w walce z rakiem ważne jest solidarne wsparcie okazywane pacjentom onkologicznym. Bowiem bez ludzi dobrej woli, chcących wesprzeć ich zarówno materialnie,
ale i duchowo, trudno jest wygrać z rakiem – mówi Agata Polińska, Wiceprezes Fundacji Onkologicznej Alivia.
Test został napisany prostym, zrozumiałym językiem tak, by każdy mógł go rozwiązać. Jest też dopracowany graficznie – na poszczególnych stronach znajduje się potwór będący metaforą raka. Każde pytanie zawiera też dodatkowy, edukacyjny komentarz, który pojawia się po udzieleniu odpowiedzi – w ten sposób można uzupełnić swoją wiedzę przy okazji rozwiązywania testu. Pola do zaznaczania odpowiedzi są zaś zaprojektowane tak,
by wywoływały uczucie celowania do raka i oddawania strzału.
Narodowy Test Wiedzy o Walce z Rakiem jest elementem kampanii „Wojna z rakiem” prowadzonej przez Fundację Onkologiczną Alivia. To w ramach tej kampanii powstał wyjątkowy spot, którego główną bohaterką jest uzbrojona pacjentka onkologiczna walcząca na polu bitwy z potworem – metaforą raka. Kampania pokazuje,
że pacjenci onkologiczni, aby żyć, muszą być waleczni i na co dzień prowadzić prawdziwą wojnę, w której amunicją są wiedza i pieniądze na leczenie. Film został przygotowany przez Saatchi&Saatchi, Platige Image
i studio produkcyjne Dobro. Zobaczyć go można w mediach i kinach oraz w internecie pod linkiem: www.youtube.com/watch?v=pKnoavK9ctc.
Jak można pomóc?
Dotychczas w Polsce nie wdrożono działań strategicznych, które pozwoliłyby kompleksowo rozwiązać problemy systemu opieki onkologicznej. W ostatnich latach powstało wiele organizacji wspierających pacjentów
z chorobami nowotworowymi, które działają tam, gdzie ludzie albo instytucje zawodzą. Fundacja Onkologiczna Alivia istniejąca od 2010 roku, prowadzi szereg działań, w ramach których zbiera środki dla pacjentów onkologicznych.
W ramach programu Skarbonka udało nam się przekazać ponad 5 milionów złotych na rzecz ponad trzystu pacjentów onkologicznych – podopiecznych Fundacji. Całość tej kwoty została przeznaczona na leczenie oraz wydatki z nim związane. Było to możliwe dzięki solidarnemu wsparciu tysięcy Polaków, którzy przekazali darowizny i 1% swojego podatku na rzecz naszych podopiecznych. To realne wsparcie dla chorych, które nie byłoby możliwe bez udziału ludzi dobrej woli. W imieniu naszym oraz naszych podopiecznych dziękujemy każdemu z darczyńców – mówi Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Onkologicznej.
O FUNDACJI ONKOLOGICZNEJ ALIVIA
Fundacja Onkologiczna Alivia niesie pomoc chorym na raka w Polsce już od 2010 roku.
Jej założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Od tej pory wspólnie wspierają chorych i ich bliskich w trudnych sytuacjach, jak również angażują ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z rakiem.
Fundacja motywuje swoich podopiecznych do aktywnej postawy w trudnym procesie leczenia onkologicznego – szukania jak największej ilości informacji na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem.
Alivia daje chorym konkretne narzędzia do walki z rakiem i podpowiada sposoby ułatwiające dotarcie do informacji. Pomaga im gromadzić fundusze na leczenie niefinansowane ze środków publicznych, badania diagnostyczne, konsultacje medyczne, sprzęt rehabilitacyjny i środki opatrunkowe. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, który Alivia prowadzi dla potrzebujących.
Fundacja udostępnia też bezpłatnie serwisy www.Onkomapa.pl i www.Kolejkoskop.pl. Dzięki nim chorzy mogą znaleźć przyjazny ośrodek onkologiczny w okolicy, najwyżej ocenianego lekarza, a także wyszukać najkrótszą kolejkę do bezpłatnych badań diagnostycznych. Publikuje również w języku polskim nowości onkologiczne ze świata zarówno na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebooku. O wszystkich formach pomocy udzielanych przez Fundację można dowiedzieć się na stronie: www.alivia.org.pl/jak-pomagamy.
Jeśli chcesz pomóc pacjentom onkologicznym w trudnych zmaganiach z rakiem i polską służbą zdrowia – przekaż swój 1% Alivii, wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS: 0000 358 654.
Więcej informacji: www.alivia.org.pl
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie