Anetta

Przedstawiciele administracji publicznej oraz wiodących firm wzięli udział w debacie dotyczącej przyszłości energetyki w Polsce

Warszawa, 5 marca 2013Przedstawiciele administracji publicznej oraz wiodących firm wzięli udział w  debacie dotyczącej przyszłości energetyki w PolsceW dniu 1 marca 2013 r. w Warszawie odbyła się debata, której gospodarzem była firma Emerson Process Management Power & Water Solutions*, zatytułowana „Energetyka przyszłości – polski rynek w obliczu nowych technologii”. Wśród głównych uczestników dyskusji, w formule okrągłego stołu znaleźli się przedstawiciele administracji publicznej, wiodących polskich firm energetycznych oraz prawnicy i przedstawiciele organizacji finansowych, m.in. Minister Środowiska Marcin Korolec, Dyrektor Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska Sławomir Krystek, Szefowa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Polsce Lucyna Stańczak, Adwokat Bartłomiej Jankowski.Podczas debaty uczestnicy zastanawiali się, w jakim kierunku należy modernizować polski sektor energetyczny. Starano się odpowiedzieć na pytania, jak należy wykorzystać dostępne technologie     w rozwoju sektora energii w kontekście polityki krajowej i europejskiej oraz jakie działania trzeba pilnie podjąć w obszarze energetyki, aby zapewnić

Teaser

Warszawa, 5 marca 2013

Przedstawiciele administracji publicznej oraz wiodących firm wzięli udział w  debacie dotyczącej przyszłości energetyki w Polsce

W dniu 1 marca 2013 r. w Warszawie odbyła się debata, której gospodarzem była firma Emerson Process Management Power & Water Solutions*, zatytułowana ?Energetyka przyszłości ? polski rynek w obliczu nowych technologii?. Wśród głównych uczestników dyskusji, w formule okrągłego stołu znaleźli się przedstawiciele administracji publicznej, wiodących polskich firm energetycznych oraz prawnicy i przedstawiciele organizacji finansowych, m.in. Minister Środowiska Marcin Korolec, Dyrektor Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska Sławomir Krystek, Szefowa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Polsce Lucyna Stańczak, Adwokat Bartłomiej Jankowski.

Podczas debaty uczestnicy zastanawiali się, w jakim kierunku należy modernizować polski sektor energetyczny. Starano się odpowiedzieć na pytania, jak należy wykorzystać dostępne technologie     w rozwoju sektora energii w kontekście polityki krajowej i europejskiej oraz jakie działania trzeba pilnie podjąć w obszarze energetyki, aby zapewnić konkurencyjność polskiej gospodarki.

Zaproszeni do udziału w debacie goście, zgodnie ustalili,  że głównym kierunkiem modernizacji polskiego sektora energetycznego jest stworzenie opartego na stabilnych źródłach energii, ale równocześnie taniego systemu, który przyczyni się do rozwoju gospodarczego, a co za tym idzie ? zwiększenia liczby miejsc pracy w Polsce. Uczestnicy debaty  zwrócili również uwagę na fakt, iż podstawą konstrukcji przyszłościowego systemu energetycznego powinno być tworzenie dobrych warunków do budowy dużych i efektywnych bloków energetycznych. Równolegle, równie istotna jest modernizacja najbardziej sprawnych, starszych jednostek węglowych, gdzie inwestycja w zaawansowaną automatykę zwiększy elastyczność pracy bloków i pozwoli rozszerzyć zakres ich regulacyjności. ?Polska energetyka, dzięki inwestycjom w technologie, poradziła sobie                            z przebudową bloków energetycznych oraz wymogami dotyczącymi odazotowania i odsiarczania, dystansując w niektórych obszarach inne kraje europejskie. Dlatego absolutnie nie powinniśmy rezygnować z   technologii opartych na węglu, zwłaszcza, że są filarem polskiej energetyki.? ? mówi Sławomir Suchomski, Prezes firmy Emerson Process Management Power & Water Solutions.

A to już wiesz?  Za dwoje czy dla dwojga, czyli jak się odżywiać będąc w ciąży

Przeciwległy wątek debaty stanowiła kwestia energetyki odnawialnej.  Została ona uznana za przyszłościowe źródło, które spełnia wymagania energetyki niskoemisyjnej, i z każdym rokiem staje się coraz bardziej ekonomiczne. ?Uważam, że system wsparcia OZE powinien uprzywilejować źródła po pierwsze ? stabilne, a po drugie ? pomagające realizować cele środowiskowe, czyli przede wszystkim małe elektrownie wodne i biogazownie rolnicze? ? mówi  Marcin Korolec, Minister Środowiska.

Jednym z końcowych komentarzy był wątek dotyczący inwestycji w infrastrukturę informatyczną, która przy współpracy z technologiami Smart Grid pozwoli w pełni wykorzystać potencjał rozproszonej energetyki odnawialnej. W dobie licznych zagrożeń cyberterroryzmem należy zadbać także o odpowiednie bezpieczeństwo i ochronę  bloków energetycznych.  Zamykającym wnioskiem dyskusji było stwierdzenie, iż nie ma rozwoju systemu energetycznego bez odpowiednich kadr specjalistów na każdym szczeblu, zaczynając od techników, a kończąc na kadrze zarządzającej. I to    w tej chwili jest dosyć dużą bolączką polskiego sektora energetycznego.

?Energetyka jest kluczową dla rozwoju gospodarczego branżą przemysłu. Jako taka wymaga uważnego przemyślenia wszelkich konsekwencji naszych działań, decyzji, wyborów i uregulowań prawnych. Bezpieczeństwo i spełnienie norm środowiskowych są warunkami koniecznymi udziału wytwórców energii w rynku. Nasze doświadczenie pokazuje zaś, że wygrywają Ci, którzy są w stanie generować energię taniej, elastyczniej, szybciej i optymalniej. Szczególnie w rzeczywistości, spadających cen zielonych certyfikatów, utrzymujących się niskich cen energii i w konsekwencji malejących marż zysku.? mówi Sławomir Suchomski, Prezes firmy Emerson Process Management Power & Water Solutions.

 

*Emerson Process Management Power & Water Solutions jest globalnym liderem w dziedzinie integracji technologii i usług inżynierskich w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla swoich klientów w wielu kluczowych branżach przemysłu na świecie. Emerson jest obecny na polskim rynku od 20 lat, a ponad 50% polskich elektrowni  działa w oparciu o nowoczesne rozwiązania tej firmy (m.in. elektrownie Połaniec, Kozienice, Bełchatów). Emerson zatrudnia kilkuset specjalistów z dziedziny energetyki, automatyki i informatyki. Więcej informacji na stronie www.emerson.com.

A to już wiesz?  17 listopada - Światowy Dzień Wcześniaka

Źródło Headlines. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy