Data publikacji: 2015-07-09
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Przykłady ćwiczeń dla osób ze spastycznością poudarową
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
Jednym z najbardziej dokuczliwych następstw udaru mózgu jest niesprawność ruchowa spowodowana między innymi spastycznością kończyny górnej. Jednak dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, stan osoby po udarze może ulec poprawie.
Jednym z najbardziej dokuczliwych następstw udaru mózgu jest niesprawność ruchowa. Bardzo często stanowi główny problem w codziennym życiu, ponieważ jest źródłem dotkliwego bólu i przyczyną wielu ograniczeń. Nad następstwami udaru mózgu można jednak skutecznie pracować, a spastyczność nie musi być procesem nieodwracalnym – dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, stan osoby po udarze może ulec poprawie.
Spastyczność – czym się objawia?
Spastyczność objawia się dużą sztywnością mięśni, które przykurczają się i powodują utratę sprawności całej kończyny górnej a szczególnie dłoni. Jej charakterystycznymi objawami są zaciśnięta pięść, nadmiernie zgięty nadgarstek i łokieć, ramię przyciśnięte do piersi. Niestety, w wielu przypadkach spastyczność jest przyczyną ograniczenia samodzielności, co sprawia, że podstawowe czynności dnia codziennego – takie jak ubranie się czy przesunięcie przedmiotu – stają się wielkim wyzwaniem i trudnością.
Trzy kroki w zmaganiu ze spastycznością
Ze spastycznością należy pracować świadomie i stopniowo. Ręka, mimo ograniczonej sprawności, jest bardzo wrażliwa na ruch. Nieodpowiednie postępowanie ze spastyczną ręką może spowodować pogorszenie jej stanu. Pierwszym krokiem w powrocie do zdrowia jest wiedza jak radzić sobie ze spastycznością, drugim – leczenie, a trzecim – aktywna fizjoterapia.
Krok 3: Podejmij fizjoterapię
Fizjoterapia ma kluczowe znaczenie w powrocie do sprawności – nad następstwami udaru mózgu możesz skutecznie pracować. Bardzo ważne jest jednak, że każde zbyt forsowne ćwiczenie lub próba siłowego otworzenia dłoni kończy się skurczem mięśni. W pracy nad spastycznością liczy się cierpliwość.
O roli fizjoterapii opowiada Pan Grzegorz: Najważniejsze są ćwiczenia codzienne i żmudne, lecz postępy są co raz bardziej widoczne! Kciuk dotyka każdego palca, dłoń w pięść się "zwija" i prostuje. Mogę chwycić przedmioty, przenieść i w sposób coraz bardziej kontrolowany wypuścić.
Poniżej znajdziesz przykłady trzech prostych ćwiczeń, które mogą obniżyć napięcie w obrębie dłoni. Pamiętaj, aby wcześniej rozciągnąć palce, robiąc to w stopniowy i bezpieczny sposób:
Przy stole staraj się utrzymywać swoją dłoń i przedramię w jednej pozycji. W czasie tego ćwiczenia uczysz się kontrolować napięcie mięśniowe w obrębie dłoni i palców. Dłoń i palce nie muszą być w stu procentach wyprostowane.
Siedząc na łóżku, staraj się utrzymywać niedowładną kończynę wyprostowaną w stawie łokciowym z wyprostowanymi palcami.
Na blacie kuchennym lub stole ułóż dłoń z wyprostowanymi palcami i spróbuj powoli odwracać się tułowiem tak, aby dłoń nie odrywała się od stołu, a palce się nie uginały. Początkowo wystarczy, że odwrócisz się tylko o kilka stopni.
Wskazówki, które mogą ułatwić wykonywanie codziennych czynności:
Wstawanie i siadanie – zadbaj, aby meble, na których siadasz i z których wstajesz najczęściej, były wystarczająco wysokie. W czasie wstawania i siadania możesz podtrzymywać niedowładną kończynę górną zdrową dłonią.
Samodzielne chodzenie – przy pierwszych próbach samodzielnego chodzenia, możesz wspomagać się przedmiotem, na którym możesz się oprzeć – np. długim, prostym kijem. W miarę dalszej poprawy będziesz mógł z niego zrezygnować.
Leżenie – obracając się na boki w łóżku, staraj się unikać podciągania zdrową dłonią za brzeg łóżka – może to wzmagać spastyczność.
We współpracy z fizjoterapeutą, należy nakreślać realne cele w rehabilitacji. Bieżący stan nie określa przyszłych możliwości. Można usprawniać się bez końca, wykorzystując odpowiednie leczenie i fizjoterapię.
Kampania edukacyjna „Otwórz dłoń po udarze”
Aby pomóc pacjentom ze spastycznością Fundacja Udaru Mózgu oraz Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska prowadzą kampanię edukacyjną „Otwórz dłoń po udarze”. Kampania kierowana jest do wszystkich osób, które w wyniku udaru mózgu zmagają się ze spastycznością kończyny górnej. Wbrew pozorom udar mózgu nie dotyka jedynie ludzi w podeszłym wieku. Coraz częściej ulegają im także osoby młode.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie