Informacja prasowa
Warszawa, 28 listopada 2014 r.
SZKOŁY WALCZĄ Z RAKIEM
W Polsce co roku na raka umiera ponad 90 tys. dorosłych osób . Nowotwory wciąż zajmują niechlubne wysokie miejsce wśród głównych zabójców Polaków. Mimo to świadomość dotycząca możliwości zapobiegania tym chorobom jest niska. W szkołach jest ponad 5 mln uczniów, którzy już dziś mogą zmienić swoją przyszłość. Dzięki programowi Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem uczniowie nawet najmłodszych klas mogą się dowiedzieć, jak zdrowo żyć i zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Projekt wspiera aktorka Maja Bohosiewicz, która będzie zachęcać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.
Program Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem jest odpowiedzią na wyzwanie, jakim jest wysoka liczba zachorowań na raka. Mimo stałego rozwoju nauki i medycyny nowotwory są przyczyną śmierci co czwartego Europejczyka . W Polsce liczba osób ze zdiagnozowanym rakiem w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła dwukrotnie, a prognozy nie pozostawiają wątpliwości, że zachorowalność wciąż będzie rosła . ? Badania jednoznacznie wskazują, że to nie geny, ale czynniki zewnętrzne, takie jak brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, czy niezdrowe odżywianie, mają decydujący wpływ na rozwój nowotworu ? mówi prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, czyli instytucji odpowiedzialnej za realizację zadania Prewencja pierwotna nowotworów w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.
Najlepiej uczyć właściwego postępowania i dbałości o własny organizm już od najmłodszych lat. Dlatego powstał Program Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem, który ma za zadanie kształtować postawy prozdrowotne wśród uczniów i przekonać ich, że sami mogą zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Program wspiera aktorka Maja Bohosiewicz. ? Rak nie może być w szkole tematem tabu. Trzeba o nim mówić ? im wcześniej, tym lepiej! Młodzież powinna wiedzieć, że dzięki właściwym zachowaniom naprawdę jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Promowanie zdrowego stylu życia od najmłodszych lat jest najlepszym sposobem zadbania o zdrowych dorosłych. Od dziecka lubiłam sport i byłam bardzo aktywna fizycznie ? sport jest częścią mojego życia i sprawia mi ogromną radość i satysfakcję także dziś. Za ruchem idzie dbałość o dietę, ograniczenie alkoholu i rezygnacja z palenia tytoniu. Jest mi wręcz trudno wyobrazić sobie, że można nie dbać o siebie. Dla osób w wieku szkolnym zdrowy styl życia kojarzy się z wyrzeczeniami, ?nudziarstwem? tymczasem to sama przyjemność. Kiedy ja dowiedziałem się, jak bardzo na rozwój raka wpływa sposób żywienia i styl życia, o wiele więcej uwagi poświęcam swojemu zdrowiu ? komentuje Maja. ? Ważne, aby nauczyciele mówili o tym uczniom. Nie ma szkolnego przedmiotu o zdrowiu, a przecież zdrowie jest najważniejsze! To, czego nauczymy się w szkole, będziemy pamiętać na całe życie. Tyle ostatnio mówi się o tragediach spowodowanych przez raka, ale sami możemy wpłynąć na swój los i to jest wspaniałe. Musimy działać, póki mamy czas! ? dodaje.
Znaczenie szkoły, jako instytucji, która będzie kształtowała pozytywne nawyki zdrowotne młodych Polaków, podkreśla Jakub Łobaszewski, przedstawiciel Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. ? Szkoła odgrywa kluczową rolę w rozwoju i edukacji każdego człowieka, dlatego powinna być miejscem, w którym młodzi ludzie dowiadują się, jak mają postępować, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Stąd pomysł opracowania ogólnopolskiego programu, który wyposaży nauczycieli w narzędzia pozwalające przekazać tę wiedzę ich podopiecznym ? mówi Jakub Łobaszewski. I dodaje: ? Pamiętajmy, że nauka w szkołach to nie tylko edukacja uczniów. Młodzież dzieli się wiedzą ze swoją rodziną i znajomymi. Właśnie dlatego wspieramy nauczycieli, pedagogów i dyrektorów szkół w organizowaniu inicjatyw o charakterze edukacyjnym ? także akcji i wydarzeń angażujących rodziców i całe społeczności lokalne. Chcemy, aby szkoła stała się główną instytucją, która będzie budować świadomość i upowszechniać wiedzę w zakresie zapobiegania chorobom nowotworowym.
Program, który od 2006 roku działał w kilku województwach,
w 2013 roku został rozszerzony o placówki edukacyjne na terenie całej Polski w ramach zadania Prewencja pierwotna nowotworów, będącego częścią Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych. Podstawą projektu są inicjatywy lokalne uczniów i nauczycieli realizowane w ramach zajęć szkolnych lub pozaszkolnych, które mają na celu promować zasady zawarte w Europejskim kodeksie walki z rakiem. W poprzednich latach zorganizowano wiele lokalnych szkoleń, wykładów, akcji społecznych oraz imprez sportowych, w których brali udział nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również rodzice i członkowie społeczności lokalnej. Uczniowie zdobywają wiedzę dotyczącą zasad w bardzo atrakcyjny sposób ? wydano specjalne komiksy dla dzieci i młodzieży, które w przystępny i właściwy dla grupy wiekowej sposób promują wiedzę o Kodeksie. Nauczyciele otrzymują podręcznik metodyczny, w którym znajdują się profesjonalnie przygotowane scenariusze zajęć dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Za koordynację działań i nadzór merytoryczny całego projektu odpowiada Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Więcej informacji na stronie www.kodekswalkizrakiem.pl.