Data publikacji: 2019-03-27
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Stres i przepracowanie – czy może mieć wpływ na jamę ustną?
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
Permanentny stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia, także dla … jamy ustnej!
Niestety, wiele osób każdego dnia jest narażonych na sytuacje stresujące. Najczęściej są one spowodowane pracą, ale także życie prywatne i rodzinne nas nie oszczędza. Permanentny stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia, także dla … jamy ustnej!
Dzisiejsze tempo życia wymaga od nas ciągłej koncentracji i mobilizacji przy wykonywanych zadaniach. Uparty szef, wychowanie dzieci, prowadzenie domu oraz wiele innych obowiązków odbija się na naszym zdrowiu. Nawet jeśli od razu nie odczuwamy negatywnego wpływu stresu na nasz organizm, to warto zwrócić uwagę na pierwsze niepokojące objawy.
Ból w szczęce
Jedną z dolegliwości, na którą możemy cierpieć, a z której możemy nie zdawać sobie sprawy, jest bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Najczęściej odbywa się nieświadomie w trakcie naszego snu. Zwykle dowiadujemy się o przypadłości od partnera, który słyszy charakterystyczne „skrzypienie” lub od stomatologa, który dostrzeże skutki w jamie ustnej. Schorzenie to może być przyczyną bólu głowy, szczęki, a także w dalszym etapie odcinka szyjnego kręgosłupa. Dodatkowo może powodować pękanie szkliwa i rozchwianie zębów. Jeśli zauważymy więc u siebie pierwsze niepokojące objawy, warto jak najszybciej odwiedzić dentystę, który zaproponuje odpowiednie leczenie.
Bolesne afty
Afty nawracające należą do najczęściej występujących niezakaźnych chorób jamy ustnej o nieustalonej przyczynie. Na podstawie obserwacji klinicznej wiadomo jednak jakie czynniki stanowią ryzyko ich powstawania i jednym z nich jest stres. Ponieważ afty powodują dyskomfort i utrudniają codzienne funkcjonowanie (np. jedzenie, mówienie), dla złagodzenia tych objawów warto skorzystać z aptecznych żeli (jak Sachol Aftigel), które nie tylko odizolują zmiany od czynników drażniących i wspomogą regenerację błony śluzowej, ale również zmniejszą dokuczliwy ból.
Suchość w jamie ustnej
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę dla naszego zdrowia odgrywa ślina, natomiast ostry stres może powodować upośledzenie jej produkcji. Ślina ma szereg ważnych funkcji. Dzięki obecnych w ślinie enzymach już w jamie ustnej rozpoczyna się proces trawienia pokarmów. Ma również właściwości antybakteryjne, które hamują namnażanie się grzybów oraz bakterii odpowiedzialnych za np. próchnicę. Zabezpiecza też powierzchnię błony śluzowej, stanowiąc barierę ochronną, dzięki której bakterie nie przedostają się do krwiobiegu.
Zapanuj nad stresem!
Warto zastanowić się nad zgłębieniem tematu i poznaniem kilku sposobów na zapanowanie nad stresem. Dostępnych jest wiele publikacji podpowiadających konkretne techniki – koniecznie znajdź coś dla siebie! Oczywiście nierealnym jest pozbycie się całkowicie stresu ze swojego życia, warto również zaznaczyć, że ten lekki jest mobilizujący i nie zawsze wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Chcąc jednak mieć pewność, że nasza jama ustna, a co za tym idzie, zdrowie całego organizmu nie jest narażone na szwank przez stresujące sytuacje, dobrze jest regularnie odwiedzać dentystę. Reagowanie na pierwsze niepokojące objawy oraz stała kontrola stomatologiczna zapewnią nam zdrowy i piękny uśmiech.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie