LIFESTYLE Zdrowie

Technologia w walce z alergią

Technologia w walce z alergią
sezon uczulenia na pyłki roślin daje się coraz bardziej we

Data publikacji: 2017-05-26
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Technologia w walce z alergią
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie

sezon uczulenia na pyłki roślin daje się coraz bardziej we znaki.

Technologia w walce z alergią LIFESTYLE, Zdrowie - sezon uczulenia na pyłki roślin daje się coraz bardziej we znaki.

Sezon uczulenia na pyłki roślin daje się coraz bardziej we znaki. Każdego roku kilka milionów Polaków zmaga się z objawami takimi jak katar sienny, łzawienie oczu, stany podgorączkowe czy zmiany skórne. Aby zniwelować symptomy alergii należy ograniczyć styczność z alergenami bądź przejść specjalistyczne leczenie szczepionkami. W celu redukcji obecności alergenów z pomocą przychodzi nam również technologia, która może okazać się zbawiennym remedium dla większości alergików

 

Dżuma XXI wieku

Reakcje alergiczne są jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Szacuje się, że ok. 15 milionów Polaków cierpi z jej powodu. Szczególnie w okresie wiosennym nasila się występowanie pyłków roślin w powietrzu, które trafiają bezpośrednio do ludzkiego organizmu. Najczęściej spotykanymi symptomami są napady kichania, chrypka, swędzenie oczu i nosa. U osób bardziej podatnych na pyłki roślin może pojawić się wysypka na skórze, a nawet astma oskrzelowa, z którą zmaga się około 300 mln ludzi na świecie! Na podstawie statystyk można zaobserwować niepokojący trend mówiący o tym, że co 15-20 lat liczba alergików podwaja się.

Jak poradzić sobie z symptomami?

Wiosna to najbardziej wyczekiwana pora roku. Wraz z nią budzą się do życia rośliny, w szczególności trawy oraz drobne kwiaty, które to produkują miliony ziarenek pyłku. Powietrze, którym na co dzień oddychamy zostaje wzbogacone wszechobecnymi alergenami. Najprostszym sposobem radzenia sobie w tym okresie z pyłkami roślin jest ich unikanie. Alergikom zaleca się wychodzenia na dwór o poranku albo wieczorem, kiedy to stężenie alergenów jest najmniejsze. Zaleca się również śledzenie nie tylko map pogodowych, ale również dedykowanych im komunikatów, które stają się coraz powszechniejsze w mediach. Planując dokładnie swój dzień w oparciu o występujące warunki możemy uniknąć nieprzyjemnych objawów. W przypadku długiego przebywania na świeżym powietrzu należy często opłukiwać wodą twarz oraz ręce.

A to już wiesz?  Wciąż brakuje refundacji nowoczesnych form leczenia AZS w Polsce.

Ziarenka pyłków pochodzących od roślin występują również w pomieszczeniach wydawałoby się zamkniętych. Za ich obecność odpowiada wentylacja, nieszczelne okna i drzwi, a przede wszystkim tendencja do otwierania okien, szczególnie kiedy mamy do czynienia z piękną, wiosenną pogodą. W celu redukcji złośliwych alergenów w pomieszczeniach z pomocą przychodzi nam technologia. Na rynku dostępne są urządzenia, które zaprojektowane zostały, aby dbać o jakość powietrza w domach.

Technologia wybawieniem dla alergików

Ostatnia dekada to niespotykany dotąd rozwój nowych technologii, które z laboratoriów przenikają do naszych domów. Często rozwiązania te wpływają na jakość i długość naszego życia oraz ułatwiają nam codzienną egzystencję. Nie inaczej jest w przypadku łagodzenia, a nawet eliminowania objawów alergii. Na rynku konsumenckim dostępne są urządzenia, które pomogą przetrwać alergikom sezon pylenia:

Oczyszczacze powietrza – to podstawowe narzędzie alergika w walce z alergenami w zamkniętym pomieszczeniu. W przypadku tego typu urządzeń należy zwrócić pilną uwagę na filtry, które podczas procesu oczyszczania powietrza powinny stanowić barierę nie do przejścia dla alergenów. Firmą specjalizującą się w konstruowaniu zaawansowanych urządzeń do poprawy jakości powietrza jest Stadler Form, który od przeszło 20 lat tworzy m.in. oczyszczacze oraz nawilżacze powietrza. Viktor to zaawansowany oczyszczacz powietrza wyposażony w 3 filtry: wstępny, filtr HPP oraz węglowy. Ich zadanie polega na uzyskaniu powietrza wolnego od grzybów, roztoczy, pleśni, pyłków roślin, sierści, naskórka, drobnoustrojów chorobotwórczych oraz dymu tytoniowego i innych zapachów. Według lek. med. Magdaleny Napory-Grabowskiej, specjalisty alergologii i chorób, swoją pracą Viktor wyeliminuje krążące w powietrzu pyłki, sierść, roztocza i grzyby, które to są odpowiedzialne za łzawienie, pieczenie spojówek, katar, uczucie blokady nosa, kaszel oraz zmiany skórne. U osób zdrowych spadnie ryzyko alergizacji. U osób silnie uczulonych oczywiście nie spowoduje, że leczenie farmakologiczne będzie niepotrzebne, ale może ograniczyć ilość przyjmowanych leków. Ponadto u pacjentów skłonnych do infekcji poprzez zmniejszenie narażenia na kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi może zmniejszyć częstość zachorowań.

A to już wiesz?  Migrena – jak pokonać silny ból głowy?

Nawilżacze – podobnie jak oczyszczanie wpływają na jakość oraz czystość wdychanego powietrza. Najbardziej zbawienne dla alergików mogą okazać się nawilżacze pracujące w technologii ewaporacyjnej. Oznacza to, że metoda nawilżania powietrza najbardziej zbliżone jest do naturalnej. Dzieje się tak za sprawą zamontowanych we wnętrzu nawilżacza filtrów zanurzonych w wodzie. Powietrze zasysane przez urządzenie zostaje w ten sposób nawilżone, by następnie za sprawą wiatraków przedostać się do otoczenia przez filtry. Obecność filtrów jest tutaj kluczowa. To właśnie za ich sprawą zatrzymywane są pyłki roślinne, które nie przedostają się do odpowiednio nawilżonego powietrza. Oprócz tego głównym zadaniem nawilżacza jest troska o odpowiednią wilgotność powietrza (45-50% przy temperaturze 20°C). Warto pamiętać o tym, że zbyt mocne nawilżenie może być przyczyną alergii układu oddechowego. Już przy nawilżeniu ok. 55% i temperaturze poniżej 18°C dochodzi do namnażania się roztoczy kurzu domowego, które podobnie jak grzyby zarodnikujące są przyczyną objawów alergii. Ewaporyzacyjne nawilżacze powietrza Stadler Form Oskar i Oskar Big są wyposażone w higrostat kontrolowanego nawilżania, który dba o to by poziom wilgotności powietrza był odpowiedni. 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Technologia w walce z alergią LIFESTYLE, Zdrowie - sezon uczulenia na pyłki roślin daje się coraz bardziej we znaki.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy