Data publikacji: 2020-08-19
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: We Wrocławiu ruszył bezpłatny program opieki domowej
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie
Można dołączyć do programu, którego celem jest wsparcie osób chorych oraz ich rodzin w opiece domowej. Pomoc polega na bezpłatnych wizytach edukacyjnych pielęgniarek, fizjoterapeutów, dietetyków i psychologów. Dzięki temu opiekunowie zdobędą niezbędne umiejętności.
We Wrocławiu ruszył bezpłatny program opieki domowej
Można dołączyć do programu, którego celem jest wsparcie osób chorych oraz ich rodzin w opiece domowej. Pomoc polega na bezpłatnych wizytach edukacyjnych pielęgniarek, fizjoterapeutów, dietetyków i psychologów. Dzięki temu opiekunowie zdobędą niezbędne umiejętności. Organizatorem jest gmina Wrocław i spółka Hospital Service z Grupy Impel.
Nowy program „Wsparcie osób przewlekle i nieuleczalnie chorych oraz ich rodzin w procesie opieki domowej poprzez działania edukacyjno-profilaktyczne” jest skierowany do mieszkańców Wrocławia. Udział jest bezpłatny, ponieważ akcja została sfinansowana przez gminę Wrocław.
Głównym celem programu jest poprawa bezpieczeństwa i jakości opieki osób przewlekle i nieuleczalnie chorych, leczonych w warunkach domowych. Cel zostanie zrealizowany poprzez cykliczne wizyty doświadczonych pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów oraz dietetyków. W trakcie odwiedzin specjaliści pokażą np. jak myć i opiekować się chorym oraz jak zmieniać opatrunki (pielęgniarka), jak zwiększać sprawność ruchową chorego (fizjoterapeuta), jakie posiłki przygotowywać, żeby poprawiać samopoczucie pacjenta i nie pogarszać jego stanu zdrowia (dietetyk) oraz jak niwelować skutki zmęczenia fizycznego i psychicznego u opiekunów (psycholog). – To właśnie przede wszystkim do opiekunów, którzy często bywają wyczerpani długotrwałą opieką nad bliskim, kierujemy działania – przybliża Artur Walkowicz z firmy Hospital Service Company (Grupa Impel), która jest współorganizatorem programu. – Skorzystają także osoby, które dopiero wkraczają na trudną drogę opieki nad chorym i jeszcze nie wiedzą, jak postępować – podkreśla. Inicjatywa adresowana jest również do chorych z ograniczonymi zdolnościami do samoopieki, oczekujących na wskazówki, jak zadbać o swoją sprawność i pielęgnować swoje ciało.
Częstotliwość wizyt będzie zależała od stanu zdrowia chorego oraz od rodzaju przypadłości. Dzięki pomocy ekspertów opiekunowie zdobędą różnorodne umiejętności niezbędne w opiece nad chorym, takie jak: wykonywanie czynności pielęgnacyjnych i higienicznych u osoby leżącej, stosowanie profilaktyki powikłań z długotrwałym unieruchomieniem (w tym odleżyn i przykurczów), pomoc w przemieszczaniu się, obracaniu się, zmianie pozycji, czy identyfikowanie potrzeb osoby niesamodzielnej i komunikowania się z nią. – Dzięki uczestnictwu w programie zwiększa się szansa na pozostawienie osoby bliskiej w domu, a nie szukanie miejsca w placówkach opiekuńczych, które nie zawsze są dla chorego właściwym miejscem powrotu do zdrowia – zaznacza Artur Walkowicz. – Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału, szczególnie, że wizyty są całkowicie bezpłatne – zachęca.
Program „Wsparcie osób przewlekle i nieuleczalnie chorych oraz ich rodzin w procesie opieki domowej poprzez działania edukacyjno-profilaktyczne” potrwa do końca roku. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo pod adresem [email protected] oraz poprzez formularz dostępny na stronie internetowej współorganizatora http://www.hospitalservice.pl/. W razie wątpliwości i pytań można telefonować pod numer 510 013 783.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie