LIFESTYLE Zdrowie

Wsparcie dla osób HIV+ w czasie pandemii

Wsparcie dla osób HIV+ w czasie pandemii
Odwołane spotkania i zamknięcie w czterech ścianach spowodowane przez pandemię koronawirusa nie przeszkadzają Stowarzyszeniu Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” nadal wspierać osoby

Data publikacji: 2020-05-05
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wsparcie dla osób HIV+ w czasie pandemii
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie

Odwołane spotkania i zamknięcie w czterech ścianach spowodowane przez pandemię koronawirusa nie przeszkadzają Stowarzyszeniu Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” nadal wspierać osoby seropozytywne.

Wsparcie dla osób HIV+ w czasie pandemii LIFESTYLE, Zdrowie - Odwołane spotkania i zamknięcie w czterech ścianach spowodowane przez pandemię koronawirusa nie przeszkadzają Stowarzyszeniu Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” nadal wspierać osoby seropozytywne.

Warszawa, 5 maja 2020 r. Izolacja społeczna, obawy o dostępność lekarzy i leków, a także o własne zdrowie to codzienność osób zakażonych HIV podczas pandemii COVID-19. Dzięki działalności Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” nie pozostają one jednak same. Organizowane są dla nich spotkania i wykłady online w ramach projektu „Wybieram zdrowiej” finansowanego ze środków przekazanych Stowarzyszeniu jako laureatowi konkursu Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences.

Zajęcia już się rozpoczęły i potrwają w formie zdalnej do sierpnia. Dotyczą tematów ważnych dla każdej kobiety, bo projekt „Bądź z nami” skierowany jest przede wszystkim do pań, a poprzez nie do całych rodzin. Ciekawie zapowiada się na przykład wykład „Bezpieczeństwo i Higiena Przeciwstresowa – o dbaniu o siebie, żeby mieć siłę na dbanie o innych, czyli o dobrym śnie, jedzeniu, ruchu i relaksie”. Zaplanowane są także wykłady pt. „Szczepionki a COVID-19” oraz „Nie tylko COVID żyje człowiek – czyli jak zapobiegać chorobom wieku średniego”. „Bądź z nami” przygotowało też ulotki na temat pandemii i tego, jak się przygotować na ewentualne zakażenie koronawirusem.

W ramach projektu odbędą się ponadto wirtualne warsztaty prowadzone przez specjalistów. Dla wielu osób HIV+ szczególnie ważne będzie spotkanie z pracownikiem socjalnym, który odpowie na pytania na temat dostępnej w tym okresie pomocy.

Wykłady prowadzone będą przez specjalistów – dr n.med. Joannę Kubicką, specjalistkę chorób zakaźnych, Jolantę Świerczewską-Parzuch, psycholożkę z „Bądź z nami”, Barbarę Cygan, pracownicę socjalną, Jolę Trojan, fizjoterapeutkę i instruktorkę fitness Irenę Przepiórkę, konsultantkę nurtu BSFT oraz Joannę Gałaj, konsultantkę i couch zdrowia, przedstawicielkę „Bądź z nami” i koordynatorkę projektu.

A to już wiesz?  5 popularnych błędów w pielęgnacji jamy ustnej

„Plany oczywiście były inne. Miałyśmy spotykać się co tydzień w siedzibie Stowarzyszenia „Bądź z nami”. Okazało się to niemożliwe, ale można powiedzieć, że dzięki koronawirusowi uczymy się nowych aspektów korzystania z dobrodziejstw internetu. Spotkania odbywają się co środę, ale online” – mówi Joanna Gałaj.

Środowe spotkania to punkt wyjścia do dalszych kontaktów poprzez nowo utworzoną grupę w jednym z portali społecznościowych. Kobiety mogą tam porozmawiać ze sobą, podzielić się doświadczeniami i po prostu być dla siebie, bo – jak mówi Joanna Gałaj – „świadomość, że nie jest się samym ze swoim problemem bardzo pomaga”.

Żeby wziąć udział w wirtualnych zajęcia „Bądź z nami” należy skontaktować się ze Stowarzyszeniem mailowo: [email protected], [email protected] lub telefonicznie: 22 692 8226.

„Dobrze, że okres spowodowanej pandemią izolacji nie oznacza braku wsparcia dla osób, które żyją z HIV. Nie do przecenienia są także rzetelne informacje przygotowywane i propagowane przez Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”, ponieważ najlepszym sposobem na walkę z każdym wirusem jest właśnie edukacja. Bezpłatne, skuteczne i bezpieczne leki w obszarze HIV są w Polsce dostępne także w czasie pandemii. Lekarze chorób zakaźnych pamiętają o pacjentach HIV+, ale samym pacjentom należy o tym przypominać i dobrze, że Joanna Gałaj z zespołem robią to w tym trudnym czasie” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła blisko 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

A to już wiesz?  Katarzyna Cichopek: odczarowałam mit matki Polki, który przez wiele lat towarzyszył kobietom w Polsce

 

Dodatkowych informacji udziela:

Mariola Sarnowska

Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci

tel: +48 502 213 047

[email protected]

www.pozytywnieotwarci.pl

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Wsparcie dla osób HIV+ w czasie pandemii LIFESTYLE, Zdrowie - Odwołane spotkania i zamknięcie w czterech ścianach spowodowane przez pandemię koronawirusa nie przeszkadzają Stowarzyszeniu Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” nadal wspierać osoby seropozytywne.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy